Felsefi bir sorun olarak çevre
The environment as a philosophical problem
- Tez No: 554380
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Kamu Yönetimi, Philosophy, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsan, doğal ya da doğal olmayan bir çevrede yaşamak zorundadır. Çevre Sorunları, insanın içinde yaşadığı çevrede ortaya çıkan ve onu etkileyen durumlardır. Hava kirliliği, su ve toprak kirliliği gibi durumlar insanın hayatını etkileyen hatta tehlikeye sokan sorunlardır. Batı'da Sanayi Devrimi sonrası üretim ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile Çevre Sorunları gündemi daha fazla meşgul etmeye başlamıştır. Çalışma tarihçi metoda bağlı kalınarak yapılmıştır. Felsefi ve düşünsel anlamda başlayan fikir hareketleri, Çevre Sorunlarının çözümü için uluslararası düzeyde arayışların artmasına sebep olmuştur. Bu arayışlar insanların ve ülkelerin gündemine çevrenin girmesini sağlamakla kalmamış, toplumsal hareketlerin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur. 1968 öğrenci hareketleri sonrası ortaya çıkan Ekolojik düşüncelerin etkisiyle, çeşitli felsefi ekoller gelişmiştir. Çevre sorunlarına ilginin artmasıyla Çevre Felsefesi, Çevre Etiği, Mekanist ve Ekolojik Çevre görüşleri çerçevesinde tartışmalar hız kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
A person has to live in a natural or unnatural environment. Environmental problems are situations that emerge affect people in the environment they live in. Air pollution, water and soil pollution are problems that affect or even threaten people's lives. İn the West, after the İndustrial Revulation, production and consumption habits have changed and Environmental Problems have begun to occupy the agenda more and more. Philosophical and intellectual movements of ideas have led to increased international search for solutions to Environmental Problems. These quests have not only environment to enter into agenda of people and countries, but also led to the emergence of social movements. With the influence of ecological thoughts emerging after the student movements of 1968, verious philosophical schools developed. With the increasing interest in Environmental Problems, discussions have accelerated with the framework of Environmental Philosophy, Environmental Ethics, Mechanistic and Ecological Environmental views. This study was done specially to gainattention for the views in this areas.