Kıyı parklarının tasarım kriterleri ve kullanıcı tercihleri açısından değerlendirilmesi: Trabzon Arsin sahil dolgu alanı parkı örneği
The design cri̇teri̇a of waterfront parks and the evaluation of user preferences: Sample of Trabzon Arsin coast filling field park
  1. Tez No: 554385
  2. Yazar: NİHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kıyılar; doğal kaynakların en özel sınıflarından biri olup kentsel kimlik, kamu yararı ve ekonomik gelişmeler için topluma çeşitli fırsatlar sunmada nadir potansiyellere sahip olan ve suyla karanın buluştuğu alanlardır. Bir kıyı kenti olan Trabzon'un kıyı kullanımına bakıldığında bazı faktörlerden dolayı bu şansını çok iyi değerlendiremediği görülmektedir. Bu nedenle çalışma alanı olarak seçilen Trabzon Arsin Sahil Dolgu Alanı Parkı, alan büyüklüğü, kıyı-taşıt yolu arası mesafesi ve etkinlik çeşitliliği açısından Trabzon ili için önemli bir kıyı parkıdır. Bu bağlamda“kentli için önemli fırsatlar sunan kıyıda yer alan kıyı parkları nasıl tasarlanmalıdır?”sorusundan yola çıkarak tez kapsamında; kentteki kıyı parkı kavramını ve kentle ilişkisini ortaya koymak, kıyı parklarının kullanıcılar için sunduğu fırsatları ve kullanıcı ihtiyaçlarını tespit etmek, Türkiye'de ve dünyadaki nitelikli kıyı parklarını inceleyerek peyzaj tasarım kriterlerini belirlemek ve Trabzon Arsin Sahil Dolgu Alanı Parkı'nı değerlendirmek amaçlanmaktadır. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada Türkiye ve Dünyadaki bazı tasarlanmış kıyı alanı örnekleri değerlendirilmiştir. İkinci aşamada çalışma alanının mekânsal analizi yapılmış, üçüncü aşamada ise 110 kullanıcı ile anket yapılmıştır. Sonuçta hem genel olarak kıyı parkları hem de çalışma alanı olan Arsin Sahil Dolgu Kıyı Parkı örneği peyzaj tasarımı açısından ele alınarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Coasts; are one of the most special classes of natural resources, and they are the area where water and land meet, having rare potentials in providing various opportunities for society for urban identity, public interest and economic developments. Considering the coastal use of the coastal city of Trabzon, it is seen that due to some factors, it does not evaluate this chance very well. Because of these, Trabzon Arsin Coast Filling Area Park that is chosen as the study area is an important waterfront park for Trabzon province in terms of area size, coastal-vehicle distance and activity diversity. In this context, the question is; how should the waterfront parks on the shore that offer important opportunities for the city be designed? The concept of waterfront park in the city and reveals the relationship between urban, waterfront parks to identify opportunities and user needs it offers for users to specify landscape design criteria for examining on the world of qualified waterfront park in Turkey and Trabzon Arsin is intended to evaluate the Coastal Area Filler Park. The study consists of three stages. In the first step some waterfront areas in Turkey and the world were evaluated. In the second stage, the spatial analysis of the study area is made. In the third stage, a survey is conducted with 110 users. As a result, both the waterfront parks in general and the study area of the waterfront park in the area of Arsin Coast Filling Area Park are considered in terms of landscape design.