Geçici koruma statüsündeki Suriyeli kadın hastaların psiko-sosyal destek durumlarının ve sosyal hizmet ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determining of social work needs and psychosocial support status of Syrian women patients under temporary potection status
- Tez No: 554436
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÖKÇEARSLAN ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Psychology, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, zorunlu göç nedeni ile Suriye'den Türkiye'ye göç etmiş, Ankara'da yaşayan, SBÜ ZTB Kadın Sağlığı EAH'den hizmet alan kadın hastaların psiko-sosyal destek durumları ve sosyal hizmet ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemi kullanılarak, zorunlu göç sürecini yaşamış gönüllü 20 kadın ile Arapça bilen tercüman eşliğinde 2017 yılı Mayıs-Haziran aylarında derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.18-44 yaş aralığındaki görüşmecilerin yaş ortalamalarının 27.35 olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, kadınların büyük çoğunluğunun Halep şehrinden, resmi olmayan yollarla geldiği, gebe olan, emzirme döneminde olan ve küçük çocuğu olan kadınların diğerlerine göre bu süreçte daha çok zorlandığı görülmüştür. Kadınların çoğunluğu aileleriyle göç etmiştir, göç süreci ve sonrasında akrabalarından destek almıştır. Türkçe bilmeyen, çalışmayan, eve bağımlı kadınların akrabalarıyla iç içe yaşamaları Türkçe öğrenmelerinin ve yaşadıkları bölgeyi tanımalarının önünde engel oluşturmaktadır.Suriyeli kadınların sosyal inceleme amacıyla meslek elemanlarının evlerine girmesini yadırgadıkları anlaşılmıştır.Kadınların tamamının Türkiye'ye ilk geldiklerinde uyum sağlamakta zorlandıkları, yabancı hissettikleri, belirsizlik nedeniyle kaygı duydukları, göç sonrasında huzur ve iman buldukları, güvenli olması ve temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında her şeyin bol olması, Türklerin çok cana yakın, yardımsever, paylaşımcı olmaları nedeniyle Türkiye'de sürekli kalmak istedikleri, ülkelerinde barış ve huzur ortamının yakında sağlanamayacağını düşündükleri öğrenilmiştir. Buradan, Türkiye'deki Suriyelilerin çoğunluğunun sürekli olarak Türkiye'de yaşayacağı sonucunu çıkarmak mümkündür. Kadınlar, dil bariyeri ve tercüman yetersizliği nedeniyle sağlık alanında sorunlar yaşamakta, hastanelerdeki tüm süreçlerde (muayene, tetkik, yatış, doğum) tercümana ihtiyaç duymaktadır. Kadınların sık doğum yaptıkları, çocuklarının yaş aralıklarının oldukça kısa olduğu, aile planlaması konusunda hem yeterince bilgi sahibi olmadıkları hem de dini ve kültürel sebeplerle bu konuya çok sıcak bakmadıkları gözlenmiştir. Kadınların doğum öncesi dönemde yeterli ve dengeli beslenemedikleri, protein içerikli gıdalardan ziyade yardım kutularından çıkan karbonhidrat ağırlıklı gıdalarla beslendikleri anlaşılmıştır. Eğitime devam etme konusunda Suriyeli kadınların bir kısmı okuryazar olmak benim için yeterli derken, bir kısmı hem dini ve kültürel sebeplerle hem de çocuklarına bakmak zorunda oldukları için okuyamayacaklarını ve çalışamayacaklarını belirtmiştir. Suriyeli çocukların eğitim hakkından faydalanamadığı, okula giden çocukların da akran zorbalığına maruz kaldığı, ayrıca kadınların Türk okuluna gitmesi halinde çocuklarının anadilini unutacakları endişesi taşıdıkları anlaşılmıştır. Kadınlar istihdam konusunda eşlerinin düşük ücretli, sigortasız ve uzun saatler çalıştırılmasından şikâyetçidir. Kadınların en çok maddi desteğe ihtiyaç duydukları, önyargıdan ve dilenci gibi algılanmaktan da son derece rahatsız oldukları görülmüştür. Sonuç olarak zorunlu göç etmiş kadınların göç kararından başlayarak, göç süreci ve göç sonrası tüm süreçlerde sosyal hizmet uygulamalarına ihtiyaç duydukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine psychosocial support status and social work needs of the women who migrated Syria to Turkey, patients of SBÜ ZTB Women Health Education and Research Hospital. In order to do that qualitative research techniques were used and 20 volunteered Syrian women were interviewed with Arabic translator between the dates of May and June 2017. The participants' age range are between 18 and 44 and age average is 27.35. The most of the participants come to Turkey illegally from Halep. According to results, pregnant women, puerperant women and women with little children have faced more hardships and anxious about their and children's lives. The most of them migrated with their families, have support from family and relatives before and after migration. The women who do not know Turkish, do not work and dependent on home and living together with their relatives have become obstacles on learning Turkish and knowing the area that they are living. Since the participant women have negative information on Turkish people and language barrier, they have still meet with their own relatives. It's understood that the participants find social workers going inside their homes during social examination strange. All of the participants had adaptation problems at first they come to Turkey and felt like strangers, like cast outs. They were anxious about uncertainties but after the migration they find peace and faith. They expressed that they wanted to stay in Turkey since Turkish people are religious brothers and sisters, Turkey have plenty sources for their needs, Turkey is a safe country and Turkish people are nice, helpful and sincere. They also stated that if peace and tranquility was ordered in Syria, they would want to go back but they do not think that it's going to happen soon. It's concluded that Syrian migrants will keep on living in Turkey. The participants have many problems in health services since language barrier and lack of interpreters. They need translator all processes in the hospital. It's observed that the participants give birth so often, their children age range is short, they do not know about birth control and because of religious and cultural reasons they do not consider birth control. It's understood that the participants take unhealthynutrition before the birth; they only consume carbohydrates in help boxes. Some of the participants states that being literate is enough for them and some of them stated they want to continue their education but there aren't appropriate schools for them. It's understood that Syrian children are staying away from school and they are facing bullying at schools and their mothers think that they will forget their own language if they are going Turkish schools. The participants are complaint about low wages, long working hours and lack of insurance of their husbands' works. Also, they are very reluctant to apply for government helps and they are very uncomfortable to be considered like beggars. As a conclusion all migrated women need social work interventions before, during and after migration.