Geçici koruma statüsündeki Suriyeli kadınların iş yaşamındaki ayrımcılık ve dışlanma deneyimleri
Experiences of discrimination and exclusion in work life of Syrian women under temporary protection status
  1. Tez No: 917613
  2. Yazar: HAKAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu araştırma, geçici koruma statüsündeki Suriyeli kadınların, Türkiye'de iş yaşamlarının tüm süreçlerinde, hane içi ve hane dışında karşılaştıkları, ayrımcılık ve dışlanmayı, derinlemesine ele almakta ve bu durumun kadınların istihdam süreçlerini nasıl şekillendirdiğini anlamaya çalışmaktadır. Gaziantep'te yapılan alan çalışması kapsamında 23 Suriyeli kadın ve 28 saha çalışanıyla toplamda 51 kişiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma, nitel yöntem ve fenomenolojik desenle yürütülmüş, yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırmanın kuramsal çerçevesi, ayrımcılık karşıtı sosyal hizmet bağlamında geliştirilen KKY modeli ve kesişimsellik yaklaşımına dayanmaktadır. Araştırma; Göç sonrası süreçte, Suriyeli kadınların, istihdam arayışları, göç ve istihdam sürecinde Suriyeli kadınların gölge mücadelesi ve eşit ve kapsayıcı bir istihdam piyasası açısından öneriler şeklinde üç tema altında analiz edilmiştir. Bulgular, kadınların dil engeli, toplumsal cinsiyet rolleri, önyargılar ve dışlanma gibi faktörlerle şekillenen çoklu ve kesişimsel ayrımcılığa maruz kaldığını göstermektedir. Bu zorluklar, kadınların toplumsal ve ekonomik entegrasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yerli halk ile olan ilişkileri ve yerli halkın önyargı ve dışlama pratikleri, iş arama süreçlerinde karşılaştıkları engeller, dil engeli, kültürel yapıya dayanan farklılıklar, toplumsal cinsiyet rolleri ve değişen aile içi sorumluluklar sebebiyle daha da karmaşık hale gelmektedir. Ancak, iş yaşamı, kadınların güçlenmesi açısından etkili ve önemli bir alan olarak değerlendirilmektedir. Araştırmada, Suriyeli kadınların istihdam süreçlerinde karşılaştıkları sorunları azaltmak için öneriler geliştirilmiştir. Dil eğitiminin yaygınlaştırılması, sosyal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi, toplumsal cinsiyete duyarlı istihdam politikalarının oluşturulması ve yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi gibi çözümler sunulmuştur. Ayrıca, iş yerlerinde ayrımcılık karşıtı uygulamaların ve toplumsal cinsiyet duyarlılığına sahip iş ortamlarının teşvik edilmesi, kadınların iş yaşamındaki entegrasyonunu artırmak için önemlidir. Sonuç olarak, Suriyeli kadınlar, Türkiye'deki istihdam süreçlerinde cinsiyet, sınıf ve etnik köken temelinde çoklu, kesişimsel ayrımcılık ve dışlanma yaşamaktadır. Bu çoklu ve kesişimsel ayrımcılık ve dışlanmanın, kişisel, kültürel ve yapısal boyutlarda geliştiği görülmektedir. Araştırma, sosyal politika ve sosyal hizmet uygulamalarına katkı sunmayı ve gelecekteki çalışmalara referans oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the discrimination and exclusion that Syrian women under temporary protection status face in all processes of their working life in Turkey, both inside and outside the household. It seeks to understand how this situation shapes women's employment processes. In the context of the field study conducted in Gaziantep, in-depth interviews were conducted with 23 Syrian women and 28 field workers, for a total of 51 participants. The study employed a qualitative methodology and phenomenological design, utilising semi-structured interview forms. The theoretical framework of the research is anchored in the KKY model and the intersectionality approach developed within the context of anti-discrimination social work. The research was subjected to analysis according to three distinct themes. The research examined three key areas: the search for employment by Syrian women in the post-migration process; the shadow struggle of Syrian women in the migration and employment process; and recommendations for an equal and inclusive labour market. The findings demonstrate that women are subjected to multiple and intersectional forms of discrimination, shaped by factors such as language barriers, gender roles, prejudices and exclusion. These challenges have a detrimental impact on women's social and economic integration. Furthermore, their relations with indigenous people and their practices of prejudice and exclusion are further complicated by the barriers they face in their job search, language barriers, cultural differences, gender roles and changing family responsibilities. Nevertheless, the sphere of work is regarded as a crucial domain for women's empowerment. In this study, recommendations were formulated with the objective of mitigating the challenges encountered by Syrian women in the employment process. The proposed solutions encompass the expansion of language training, the reinforcement of social support structures, the establishment of gender-sensitive employment policies and the enhancement of legal regulations. Furthermore, the promotion of anti-discrimination practices and the creation of gender-sensitive work environments in the workplace is seen as a key strategy for enhancing the integration of women in business life. In conclusion, Syrian women encounter multifaceted and intersecting forms of discrimination and exclusion in the context of employment processes in Turkey, based on their gender, class, and ethnicity. This complex and multifaceted discrimination and exclusion manifests in personal, cultural, and structural dimensions. The research endeavors to inform social policy and social work practices and to serve as a reference for future studies in this field.