Geçici koruma statüsündeki Suriyeli kadınlar: Yoksulluk ekseninde bir değerlendirme
Syrian women in temporary protection status: An evaluation on the axis of poverty
- Tez No: 828699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA TAŞDEMİR AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Kadın olma hali başlı başına pek çok dezavantaja neden olmakla birlikte kesişimde olduğu göçmenlik, yoksulluk, annelik, ücretli istihdamda yer almamak, eğitimsizlik gibi pek çok farklı alan üzerinden kadınların yaşamlarında farklı yoğunlukta etkiler yaratır. Bu çalışmanın konusu özelinde güncel olarak Türkiye'de yaşamakta olan Suriyeli kadınlar; hem ailelerini, hem işlerini hem eğitimlerini hem de hayatlarını Suriye'de bırakarak eski yaşamlarından çok farklı koşullarda yaşamaktadırlar. Göç, göç edenler açısından çok boyutlu sorunları ortaya çıkarırken, bu sorunların kadınlara düşen tarafında da büyük yoksunluk halleri ve dönüşüm süreçleri söz konusudur. Bu çalışma, Türkiye'ye göç etmiş göçü fırsata çevirme potansiyelindeki Suriyeli kadınların yoksulluk hallerini konu edinmektedir. Ankara'da yaşamakta olan göçü fırsata çevirme potansiyelindeki yirmi dokuz Suriyeli kadın ile derinlemesine mülakat tekniğinden yararlanılarak gerçekleştirilen saha çalışması, kadınların Suriye'deki ve Türkiye'deki yaşam deneyimlerini anlamaya çalışırken kadın olma, göçmen statüsü ve yapabilirliklerden yoksun olma halleri üzerinden hayatlarındaki kesişimsel dezavantajları ortayı koyma amacı edinmektedir. Ülkelerindeki mesleklerini ve eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalan kadınlar, Türkiye'de yoksulluğu hem ekonomik açıdan hem de yapabilirlikler bakımından deneyimlemektedirler. Çalışmanın muhtevası içerisinde yukarıda kısaca aktarılan Suriyeli göçmen kadınların yaşamlarında karşılaştıkları yoksulluk halleri konusu detaylandırılarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The state of being a woman, in and of itself, gives rise to numerous disadvantages, which intersect with various areas such as immigration, poverty, motherhood, lack of participation in paid employment, and lack of education, thereby creating varying degrees of impact on women's lives. In the specific context of this study, Syrian refugees currently residing in Turkey are the subject of investigation. They find themselves living under significantly different conditions by leaving their families, jobs, education, and lives behind in Syria. Migration presents multifaceted challenges for migrants, and women on the receiving end of these challenges experience significant states of deprivation and transformation. This study focuses on the poverty conditions of Syrian women who have the potential to turn migration into an opportunity in Turkey. Conducted through in-depth interviews with twenty-nine Syrian women living in Ankara, the fieldwork aims to understand the life experiences of these women in Syria and Turkey. The study seeks to identify the intersectional disadvantages in their lives through the lenses of being women, having migrant status, and lacking opportunities. Women who were compelled to abandon their professions and education in their home country now experience poverty in Turkey, both in material and capability terms. The content of the study delves into the detailed examination of the poverty conditions faced by Syrian migrant women, as briefly outlined above.