The integration of Syrian women under temporary protection: The case of Esenyurt district
Geçici koruma altındaki Suriyeli kadınların entegrasyonu: Esenyurt örneği
- Tez No: 877299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA BAYRAKTAR AKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Kadınların entegrasyon sürecinde eylemliliklerini ve isteklerini nasıl kullandıklarını ortaya çıkarmak için hem yapısal mekanizmaları hem de gündelik pratikleri birlikte anlamak önemlidir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul ili Esenyurt ilçesi örneği üzerinden geçici koruma altındaki Suriyeli kadınların entegrasyon deneyimlerini, toplumsal cinsiyete dayalı yapabilirlikleri, istekleri ve eylemliliklerinin tezahürleri açısından incelemektir. Nitel araştırma yöntemiyle tasarlanan bu çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Bu amaçla hem Esenyurt'ta yaşayan geçici koruma statüsündeki Suriyeli kadınlarla hem de farklı statülerdeki Suriyeli kadınlarla (toplam 27 kadın) ve Esenyurt ilçesindeki kamu yetkilileriyle (belediye, kaymakamlık ve muhtarlıklar) görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Saha araştırmasından elde edilen bulgular, mevcut entegrasyon politikalarının Suriyeli kadınların Esenyurt'taki entegrasyon süreçlerini iki yönlü bir entegrasyon yaklaşımından ziyade“de facto entegrasyon”olarak deneyimlemelerine yol açtığını ortaya koymaktadır. De-facto entegrasyon, Esenyurt bağlamında Suriyeli kadınların kendi toplulukları içerisinde sosyal ağlar kurarak kurdukları sosyal ilişkiler üzerinden deneyimlenmektedir. Ancak çalışma sonucunda sınırlı/kısıtlı imkânların kadınları mülteci olarak kırılgan bir konumda tutmadığı, aksine kadınların din ve inanç, din ve inanç temelinde şekillenen toplumsal cinsiyet rolleri, sosyal ağlar ve informel ağlar bağlamında başa çıkma mekanizmaları ile failliğini inşa edebildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the integration process of Syrian women is approached through a gender lens in the context of women's capabilities and aspirations. It is important to understand both structural mechanisms and daily practices together in order to reveal how women use their agency and aspirations in the integration process. The purpose of this study is to investigate the integration experiences of Syrian women under temporary protection in terms of their gendered capabilities and aspirations and manifestations of their agency through the case of Esenyurt district in Istanbul province. The study is designed with a qualitative research method and the necessary data were obtained through semi-structured interviews. The interviews were conducted with both Syrian women with temporary protection status and Syrian women with different statuses living in Esenyurt (27 women in total) and public authorities of Esenyurt district (municipality, district governorship and mukhtars). The findings obtained from the field research reveal that the current integration policies lead Syrian women to experience the integration processes in Esenyurt as“de facto integration”, which is different from the two-way integration approach. De-facto integration is experienced through the social connections among Syrian women by establishing social networks within their own communities in the context of Esenyurt. However, as a result of the study, it has been revealed that constrained capabilities do not keep women in a vulnerable position as refugees, on the contrary, women can build their agencies with coping mechanisms in the contexts of religion and belief, gender roles shaped on the basis of religion and belief, social connection and less formal networks.