Karbapenem dirençli enterobacteriacae şuşları ile enfekte olan hastaların demografik özelliklerinin ve enfeksiyon oluşumundakirisk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors for infections due to carbapenem-resistant enterobacteriacae and demographic features of the infected patients
  1. Tez No: 554443
  2. Yazar: FATMA ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRUHSAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hastane enfeksiyonları ve enfeksiyon etkenlerinde hızla artmakta olan antibiyotik direnci günümüzde önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Enterobacteriaceae ailesi ve özellikle Klebsiella pneumoniae tedavisi zor ve artan direnç durumu ile birlikte tedavi seçenekleri daha da sınırlı hale gelen enfeksiyon etkenleridir. Günümüzde gram-negatif mikroorganizmalara karşı en etkili antibiyotik grubu karbapenemlerdir. Ülkemizde de bildirilmekte olan karbapenem direnci açısından dikkatli olunmalı ve artışın engellenmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu nedenlerle karbapenem direncine neden olan faktörlerin tespiti ve uygun müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Çalışmamızda karbapenem dirençli Enterobacteriaceae (KDE) ile enfekte olan hastaların demografik özelliklerinin ve bu etken ile enfeksiyona neden olabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ocak 2010 – Nisan 2014 tarihleri arasında hastanemizde KDE'nin etken olduğu enfeksiyona sahip 25 hasta vaka grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Vaka grubu hastalar ile aynı dönemde ve aynı klinikte yatan toplam 71 (56, 15) hasta kontrol grubu olarak belirlendi. Her iki grup için de hastaların demografik özellikleri, hastaneye kabullerindeki Glaskow Koma Skalası (GKS), Sadeleştirilmiş Akut Fizyoloji Skoru (SAPS II), Akut Fizyoloji ve Kronik Hastalık Değerlendirme Skoru (APACHE II) ve Charlson skoru, eşlik eden komorbid hastalıklar, hastanede kalış süresi, son 6 ay içinde hastane yatış, son 3 ay ve son 1 yıl içinde antibiyotik kullanımı, yoğun bakım ünitesi (YBÜ)'ne yatış santral venöz kateter (SVK) varlığı, üriner kateter varlığı, dekübit varlığı, kolostomi varlığı, cerrahi girişim, invaziv girişim öyküleri risk faktörü olmaları açısından incelendi. Vaka grubu için ek olarak enfeksiyon tanısı, etken mikroorganizma ve tedavi rejimleri değerlendirildi. Hastaların 20 (%80)'sinde K. pneumoniae, 2 (%8)'sinde Escherichia coli, 2 (%8)'sinde Enterobacter cloaca, 1 (%4)'inde Enterobacter aerogenes izole edildi. On üç hastanın tedavisinde monoterapi, 10 hastanın tedavisinde kombine antibiyotik tedavisi kullanıldı. KDE izolatlarının en duyarlı olduğu antibiyotik grubu aminoglikozidler (amikasin %76, gentamisin %60, tobramisin %48) olarak tespit edildi. Tek değişkenli analizde son 3 ayda antibiyotik kullanımı anlamlı risk faktörü olarak bulundu (p=0.03). Lojistik regresyon analizinde SAPS II, YBÜ yatışı öyküsü ve son 3 ayda antibiyotik kullanımı risk faktörü olma açısından bağımsız değişkenler olarak saptandı (sırası ile p=0.03, p=0.04, p=0.01). KDE'nin neden olduğu enfeksiyonlar artmış morbidite ve mortalite ile ilişkili olmaları ve sınırlı tedavi alternatifleri olması nedeni ile sıkı kontrol önlemleri alınması gereken bir sağlık bakım sorunudur. Bu amaçla daha çok sayıda hastayı içeren çalışmalar ile risk faktörlerinin irdelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nosocomial infections and increasing antibiotic resistance are important health care problems currently. It is difficult to treat the infectious with Enterobacteriaceae spp. and especially Klebsiella pneumoniae because the therapy alternatives become limited with the increasing antibiotic resistance. Carbapenems are the major antibiotics against to gram-negative microorganisms today. The carbapenem resistance that has been reported around the world and in our country should be followed carefully. To prevent increasing carbapenem resistance the precautions must be taken. The factors that lead to carbapenem resistance should be established and it is required to make appropriate interventions. In our study it is aimed to determine the demographic features of the patients who have infections with carbapenem-resistance Enterobacteriaceae (CRE) and risk factors of infections with this agent. Between January 2010 – April 2014, 25 patients included the study as case group who were infected with CRE. For control group 71 patients included the study. Control group patients were choosed from same clinics and concurred hospitalised patients. All the patients' demographic features, Glaskow Coma Scale (GCS), Simplified Acute Physiology Score II (SAPS II), Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE II), Charlson Comorbidity Score at the admission to the hospital, co-morbid illnesses, during of hospitalization, hospitalization within the last 6 months, antibiotic use within the last 3 months and the last 1 year, admission to the intensive care unit (ICU), using central venous catheter (CVC), using urinary catheter, presence of decubitus, colostomy, surgery, invasive procedures were examined in terms of being risk factors. In addition diagnosis, agent of the infection and treatment regimens were evaluated for case group. Of 20 (80%) K. pneumoniae, 2 (8%) Esherichia coli, 2 (8%) Enterobacter cloaca, 1 (4%) Enterobacter aerogenes was isolated from the patients. Monotherapy was used for 13 patients, combination therapy used for 10 patients. Aminoglycosides were the most susceptible antibiotic group for CRE isolates (amikacin 76%, gentamicin 60%, tobramycin 48%). In univariate analysis antibiotic use within the last 3 months and high SAPS II score were found to be risk factors (p=0.03 and p=0.04 respectively). In the logistic regression analysis; SAPS II, history of ICU admissions and antibiotic use within the last 3 months was found as independent risk factors for CRE infection (respectively p=0.03, p=0.04, p=0.01). CRE infections are associated with increased morbidity and mortality and treatment alternatives of these infections are limited, and also this is a health care problem that must be taken strict precautions. For this purpose analyzing the risk factors should be performed by the studies with more patients.