Polikistik over sendromlu çocukların benlik algısı, depresyon ve kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of self-esteem, depression, and anxiety levels of children with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 554445
  2. Yazar: HABİP ALMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞİMŞEK ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) üreme sağlığını, metabolik süreçleri ve aynı zamanda ruh sağlığını etkileyebilen ve yaşam boyu sağlıkla ilgili etkileri olabilen kronik bir hastalıktır. PKOS'lu adolesan hastalarda en sık izlenen ruhsal hastalıkların depresyon ve kaygı bozukluğu olduğu önceki çalışmalarda bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; PKOS'lu çocuk hastalarda benlik algısı, depresyon ve kaygı bozukluklarının sıklık ve şiddetinin belirlenmesi ve hastalarda saptanan bu bulguların ortaya çıkışında rol oynayan demografik, antropometrik ve klinik risk faktörlerinin saptanmasıdır. Çalışmamız vaka kontrollü, kesitsel bir çalışma olup çocukluk döneminde PKOS tanısı alan çocukları kapsamaktadır. Bu çalışma Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 1 Temmuz 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma popülasyonunu hasta grubunda 153 hasta, kontrol grubunda ise 161 sağlıklı çocuk olmak üzere toplam 314 katılımcı oluşturmuştur. Çalışmaya dâhil olma kriterlerini taşıyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hasta ve katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Piers-Harris Çocuklarda Öz Kavram Ölçeği, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada PKOS grubunu ve kontrol grubunu oluşturan çocukların yaşları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Vücut ağırlıkları, boyları ve VKİ açısından PKOS grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p=0,021; p=0,014). VKİ PKOS grubunda daha yüksek bulunmuştur (p=0,002). Piers-Harris Çocuklarda Öz Kavramı (Benlik Algısı) Ölçeği puanları PKOS grubunda 48,95±14,06; sağlıklı kontrol grubunda ise 60,09±10,74 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a chronic disease that may affect reproductive health and metabolic processes, as well as mental health, and may have lifelong health effects. Previous studies have reported that the most common psychiatric disorders in adolescents with PCOS are depression and anxiety disorders. The aim of this study was to determine the frequency and severity of issues involving self-esteem, depression, and anxiety disorders in children with PCOS and to determine the demographic, anthropometric, and clinical risk factors that play a role in the emergence of these findings. Our study was a cross-sectional case-controlled study that included children diagnosed with PCOS in childhood. It was carried out at the Adiyaman University School of Medicine, Department of Pediatrics between 1 July 2016 and 31 December 2016. The study population consisted of 314 participants, 153 patients in the patient group and 161 healthy children in the control group. The Personal Information Form, the State-Trait Anxiety Inventory for Children, the Children's Depression Inventory, and the Piers-Harris Children's Self-Concept Scale were administered to all participants who took part in the study. In this study, there was no statistically significant differences in age, PCOS group and the control group (p>0.05) but there was statistically significant differences in weights, height and BMI (p=0.021; p=0.014). BMI was higher in PCOS group (p = 0.002). The Piers-Harris Children's Self-Concept Scale scores were 48.95±14.06 in the PCOS group and 60.09±10.74 in the healthy control group. The difference between the two groups studied, a group of children with PCOS and a healthy control group, was statistically significant.