Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı'nda böbrek volümü ölçümü ve ayaktan kan basıncı monitörizasyonu
Kidney volume measurement and 24-HOUR ambulatory blood pressure monitoring in autosomal dominant polycystic kidney disease
- Tez No: 650220
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı (ODPBH) böbreklerde kist oluşumu ile karakterize bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı ODPBH tanısı ile izlenen çocuklarda hipertansiyon (HT) sıklığını saptamak; böbrek volümleri ile HT ve böbrek fonksiyonları arasındaki ilişkinin çocuk yaş grubu için ortaya konulmasını sağlamaktır. Gereç ve yöntem Çalışmaya ODPBH tanılı 5-18 yaş aralığında 89 hasta ile 27 sağlıklı çocuk alındı. 24 saatlik ayaktan kan basıncı monitorizasyonu (ABPM) yapılarak hipertansiyon açısından incelendi. Böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için tahmini glomeruler filtrasyon hızı hesaplandı. Üriner sistem ultrasonografisi ve üst batın MRG ile böbrek volümleri ölçüldü. Bulgular 89 hastanın 87'sinin ebeveynlerinde ODPBH öyküsü mevcuttu. Hasta grubunun düzeltilmiş toplam böbrek volümü tüm görüntüleme yöntemlerinde kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha büyük saptandı. ODPBH tanılı çocukların glomeruler filtrasyon hızları sağlam çocuklara göre anlamlı olarak düşük bulundu. Kan basıncı ölçümleri ofis ve AKBM ile yapıldı. %17 hasta değerlendirme esnasında antihipertansif tedavi kullanmaktaydı bu nedenle hipertansif kabul edildi. Ofis ölçümünde %41 hasta HT tanısı aldı. AKBM ile %23 ambulatuvar HT, %2 maskelenmiş HT, %13 beyaz önlük HT saptandı. Hasta grubu böbrek volümü 95.p'den büyük ve küçük olanlar olarak sınıflandırıldı. Böbrek volümü büyük olanlarda 24 saatlik MAP-SDS'i anlamlı olarak yüksekti. GFH böbrek boyutları büyük olan grupta istatistiksel olarak daha düşüktü. Sonuç ODPBH tanılı çocuklarda ilk kez MRG ile hesaplanan böbrek volümleri, AKBM ile ölçülen kan basıncı değerleri ve böbrek fonksiyonları birlikte değerlendirildi. Volümartışının kan basıncı artışı ile korele olduğu gösterildi. Böbrek volümünün hastalığın takibinde önemli bir parametre olduğunu düşünüyoruz. Anahtar kelimeler Otozomal dominant polikistik böbrek, böbrek volümü, hipertansiyon, böbrek fonksiyonları
Özet (Çeviri)
Aim Autosomal Dominant Polycystic Kidney Disease is a disease characterized by cyst formation in the kidneys. The aim of this study is to determine the prevalence of hypertension in children followed up with a diagnosis of ADPKD; The aim is to reveal the relationship between kidney volumes and HT and kidney functions for the child age group. Material and Method 89 healthy patients and 27 healthy children between the ages of 5-18 years diagnosed with ADPKD were included. ABPM was performed and examined for HT. Estimated GFR was calculated to evaluate kidney functions. Renal volumes were measured by USG and MRI. Results The corrected total renal volume of the patient group was found to be significantly greater in all imaging methods compared to the control group. Glomerular filtration rates of children with ADPKD diagnosis were found to be significantly lower than healthy children. In the office measurement, 41% of patients were diagnosed with HT. 23% ambulatory HT were detected with ABPM. The patients were classified as those with kidney volumes greater or less than 95.p. 24-h MAP was higher in those with large kidney volumes. Conclusion Renal volumes calculated for the first time with MRI, BP values measured by ABPM and renal functions were evaluated together in children with ADPKD. It was shown that the increase in volume correlated with the increase in blood pressure. We think that kidney volume is an important parameter in the follow-up of the disease. Keywords Autosomal dominant polycystic kidney, kidney volume, hypertension