Sığır mastitislerinden izole edilen staphylococcus aureus suşlarında metisilin, vankomisin direnci ve panton-valentine lökosidin varlığının araştırılması
Investigation of methicillin, vancomycin resistance and panton-valentine leukocidin in staphylococcus aureus strains isolated from bovine mastitis
  1. Tez No: 554447
  2. Yazar: MÜESSER YİLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, mastitisli ineklerden Staphylococcus aureus izolasyonu, izole edilen suşlarda mecA, vanA ve pvl genlerinin PZR ile araştırılması ve suşların veteriner sahada yaygın olarak kullanılan çeşitli antibiyotiklere karşı dirençliliğin belirlenmesi amaçlandı. Sunulan çalışmada, Afyonkarahisar ili merkez ve köylerindeki 40 farklı küçük (aile tipi) ölçekli işletmede 170 baş sağmal ineğe ait 602 meme lobu süt örneği kullanıldı. Her bir meme lobuna CMT uygulandı. CMT skorlaması sonrasında her bir meme lobundan aseptik koşullarda süt örnekleri toplandı. Çalışmada 602 meme lobu süt örneğinden toplam 23 (%3,8) S. aureus suşu ticari identifikasyon kiti kullanılarak identifiye edildi. Suşların hiçbirisinde mecA, vanA ve pvl genlerinin varlığına rastlanmadı. Tüm S. aureus suşlarının, veteriner sahada yaygın olarak kullanılan çeşitli antibiyotiklere fenotipik dirençlilikleri Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi kullanılarak araştırıldı. Suşlarda en yüksek direnç oranının penisilin G'ye (%52,2) karşı olduğu, bu oranı oksasilin (%21,7) eritromisin (%21,7) ve amoksisilin+klavulanik aside (%17,4) karşı direnç oranlarının izlediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to isolate the Staphylococcus aureus from bovine mastitis, investigate the mecA, vanA and pvl genes in isolated species by PCR and determine the antibiotic resistance of S. aureus strains to some antibiotics commonly used in veterinary field. In the present study, 602 mammary quarter milk samples belong to 170 lactating cows from 40 different small (family type) enterprises located center town and villages of Afyonkarahisar were used. CMT was applied to each mammary quarter. After the CMT scoring, the milk samples were aseptically collected from each mammary quarter. In this study, a total of 23 (%3,8) S. aureus strains were isolated from 602 mammary quarter milk samples by using a commercial identification kit. The presence of mecA, vanA and pvl genes was found in none of the strains. Phenotypic antibiotic resistances of all S. aureus strains to various antibiotics commonly used in veterinary field were investigated by using Kirby-Bauer disk diffusion method. The highest resistance rate in strains was against penicillin G (52.2%), followed by oxacillin (21.7%), erythromycin (21.7%) and amoxicillin+clavulanic acid (17.4%).