Lavanta yağının kronik otitis media hastalarının ameliyat öncesi yaşam bulguları ve kaygı düzeyine etkisi
The effects of lavender oil on the anxiety and vital signs of chronic otitis media patients in preoperative period
  1. Tez No: 554448
  2. Yazar: ELİF KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırma, lavanta yağının Kronik Otitis Media hastalarının ameliyat öncesi yaşam bulguları ve kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel olarak, Çukurova Üniversitesi(Ç.Ü), Balcalı Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) kliniğinde Mart 2017 – Mayıs 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Ç.Ü, Balcalı Hastanesi KBB Kliniğinde yatan araştırmaya alım kriterlerine uyan KOM' lı yetişkin hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, yapılan güç analizine göre belirlenen ve olasılıksız örnekleme yöntemiyle seçilen 88 hasta (44 deney, 44 kontrol) oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Hasta Tanıtım Formu”“Hasta Yaşam Bulguları Formu”ve“Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ)”kullanılmıştır. Deney grubundaki hastalara önce hasta tanıtım formu, DKÖ ve hasta yaşam bulguları formu uygulandıktan sonra ort.5-10 dk süreyle lavanta yağı koklatılmıştır ve 20 dk sonra DKÖ ve hasta yaşam bulguları formu tekrar uygulanılmıştır. Kontrol grubuna ise; lavanta yağı koklatılmadan ön test-son test uygulanıp veriler kaydedilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik, ki-kare ve t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was perfomed to determine effectsof lavender oil on levels of anxiety and vital signs of Chronic Otitis Media patients in preoperative period. Material and Method: This research was conducted between March 2017-May 2019 at the Ear Nose Throat clinics of Balcalı Hospital as a quasi-experimental research with pretest-posttest control group designs. The study population consisted of adult patients with KOM hospitalized and was suitable for research conditions at the ENT clinics of Çukurova University Balcalı Hospital. The sample group consisted of 88 patients(44 test, 44 control) selected with random sampling and determined according to power analysis.The collected data include: Patient İdentification Form, Patient Life Findings Form and Trait Anxiety Inventory (STAI). In the experimental group; firstly patient identification form, patient registration form and STAI were applied to patients, after that lavender oil inhaled at least 5 minutes (mean: 5-10 min). Following this process STAI and patient registration form were applied again. For the control group, pre-test and post-test were performedwithout notapplied lavender oil inhaled and data were recorded. Descriptive statistics, chi-square test, t-test was used for data analysis.