Sisteinil-lökotrein reseptör 1 antagonisti montelukast'ın tek taraflı üreter obstrüksiyonu oluşturulan sıçanlardaki böbrek hasarında koruyucu etkisi
Beneficial effects montelukast, cysteinyl-leukotriene receptor antagonist, on renal damage after unilateral ureteral obstruction in rats
- Tez No: 554466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Üreter obstruksiyonu, üroloji polikliniğinde sık görülen bir patolojidir ve uzamış durumlarda böbrekde fibrosis ve fonksiyon kaybına neden olabilir. Bu çalışmamızda antiinflamatuar ve antifibrotik etkili sisteinil-lökotrien reseptör antagonisti montelukast'ın tek taraflı üreter obstruksiyonuna bağlı böbrek hasarı üzerine etkisini araştırdık. Gereç : 32 adet sıçan dört gruba ayrıldı. Grup1 kontrol, grup 2 sham, grup 3 tek taraflı üreter obstruksiyonu, grup 4 tek taraflı üreter obstruksiyonu + montelukast sodyum (oral 10 mg/kg/gün). Montelukast 14 gün oral verildi,bu sürenin sonunda sıçanlar böbreği ve kanı alınarak yaşamlarına son verildi.Böbrek dokusunun bir kısmında; tubuler nekroz, interstisyel fibrozis ve mononükleer hücre infiltrasyonu skorlaması ile histopatolojik olarak incelendi; diğer kısmında ise NO, Malondialdehid (MDA) ve redükte Glutatyon (GSH) seviyelerine bakıldı. Biyokimyasal olarak alınan kanda üre-kreatinin değerleri bakıldı. Sonuçlar ki-kare ve one way varyans analizi (ANOVA) testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Ureteral obstruction is a common pathology and caused kidney fibrosis and dysfunction at late period. In this present, we investigated the antifibrotic and antiinflammatory effects of montelukast which is cysteinyl leukotriene receptor antagonist, on kidney damage after unilateral ureteral obstruction(UUO) in rats. MATERIALS AND METHODS: 32 rats divided four groups. Group 1 was control, group 2 was sham, group 3 was rats with UUO and group 4 was rats with UUO which were given montelukast sodium (oral 10 mg/kg/day). After 14 days, rats were killed and their kidneys were taken and blood analysis was performed. Tubular necrosis, mononuclear cell infiltration and interstitial fibrosis scoring were determined histopathologically in a part of kidneys; nitric oxide(NO), malondialdehyde(MDA) and reduced glutathione(GSH) levels were determined in the other part of kidneys. Urea-creatinine levels were investigated at blood analysis. Statistical analyses were made by the Chi-square test and one-way analysis of variance (ANOVA). RESULTS: There was no difference significantly for urea-creatinine levels between groups.