Alzheimer hastalığının bir modeli olan intraserebroventriküler streptozotosin enjeksiyonları: DCLK-1 ve interlökin-1 üzerinde bor ve taurinin rolü
Intracerebroventricular streptozotocin injections as a modelof Alzheimer's disease: the role of boron and taurine on DCLK-1and interlokin-1
  1. Tez No: 554465
  2. Yazar: SÜMEYYE BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KANUNİ BARBAROS BALABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Alzheimer hastalığı (AH) en sık görülen demanstır. AH'nın son yıllarda nöro-endokrin bir bozukluk olabileceği düşünülmektedir. Tip 3 diyabet, AH'de beyinde oluşan insülin eksikliği ve direncine dikkat çekmek için kullanılan bir terimdir. Streptozotosin (STZ), yaygın olarak deney hayvanlarında diyabet modeli oluşturmada kullanılır. Yeni keşfedilen bir protein olan Doublecortin Like Kinaz-1 (DCLK-1), mikrotübül ilişkili proteinlerden biridir ve gelişmekte olan memeli sinir sisteminde nöronal migrasyonda rol almaktadır. AH' de DCKL-1 düzeylerinin de hastalığa paralel olarak arttığı tespit edilmiştir. İnterlökin (IL-1) fibroblast, endotel hücreleri ve özelliklede makrofajlarca yapılan bir sitokin olup yerel beyin doku reaksiyonlarında önemli rol oynamaktadır. IL-1 seviyesinin Alzheimer'da arttığı gözlenmiştir. Bor ülkemizde rezerv bakımından büyük öneme sahip bir element olup canlı organizmalar üzerinde birçok etkisi olduğu da bilinmektedir. Bor, beyin fonksiyonları ve zihinsel performans için temel bir elementtir. Taurin memeli dokularının temel hücre içi aminoasitidir, doğal antioksidan olarak kabul edilir ve koruyucu destekleyici tedavilerde önemli yer tutmaktadır. Bu bilgiler ışığında bu çalışmada ratlara stereotaksik yolla tek doz STZ uygulanmış, 14 gün beklenmiştir. Bu süre sonunda Morris Water Maze(MWM) ile ratlarda AH modeli oluşumu izlenmiştir. AH oluşumunu takiben 21 gün boyunca ratlara gavajla bor ve ip olarak taurin uygulanmıştır. Bu süre sonunda ratlar kalpten kan alınarak dekapite edilmiş ve kanları alınmıştır. Kanlardan elde edilen serumlarda ELİSA yöntemi ile ticari kit kullanılarak DCLK-1 ve IL-1 düzeyleri incelenmiştir. Alzheimer hastası ratlara tek başına bor, tek başına taurin ve bor ile taurinin birlikte uygulanmasının DCLK-1 ve IL-1 düzeyleri üzerinde azaltıcı etkisi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is the most common dementia. It is thought that AD may be a neuro-endocrine disorder in recent years. The term type 3 diabetes is a term used to draw attention to the deficiency and resistance of insulin in the brain. STZ is widely used in the formation of diabetes models in experimental animals. DCLK-1, a newly discovered protein, is one of the microtubul-associated proteins and plays a role in neuronal migration in the developing mammalian nervous system. Interleukin (IL-1) fibroblasts, endothelial cells, and in particular, a cytokine by macrophages, play an important role in local brain tissue reactions. IL-1 levels were observed to increase in Alzheimer's. Bor is an important element in our country in terms of reserve and is known to have many effects on living organisms. Boron is an essential element for brain function and mental performance. Taurine is the basic intracellular amino acid of mammalian tissues, is considered a natural antioxidant and plays an important role in protective supportive therapies. In the light of this information, a single dose of STZ was applied stereotaxically to the rats in this study and 14 days was excepted. At the end of this period, Morris Water Maze (MWM) showed the formation of AD model in rats. Following the formation of AD, boron was applied to the rats by gavage and taurine as a intraperitoneal for 21 days. At the end of this period, rats were decapitated by taking blood from the heart and their blood was taken. Serum IL-1 and DCLK-1 levels were determined by using commercial kit with ELISA method in serum obtained from blood. It was observed that boron alone, taurine alone and co-administration of taurine and boron to the rats with Alzheimer's disease alone had a reducing effect on IL-1 and DCLK-1 levels.