Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda bel ağrısı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence and associated factors of low back pain in the family medicine polyclinic at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital
  1. Tez No: 554484
  2. Yazar: ELİF SERAP ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Toplumu oluşturan bireylerin %80'i yaşamlarının bir döneminde bel ağrısından yakınırlar. Prevalansı %60 - 80 arasında değişir ve insidansı %5'tir. Bu çalışmanın amacı; toplumda bel ağrısının görülme sıklığını, özelliklerini, obezite ile ilişkisini araştırmak ve sosyodemografik özellikleri ile birlikte değerlendirmektir. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışma 01/05/2016 - 31/07/2016 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'nde yapıldı. Çalışmamız tek merkezli, prospektif, kesitsel, tanımlayıcı ve analitik nitelikte olup örnek büyüklüğü,“basit rastgele örneklemede örneklem genişliği tahmini”yöntemiyle hesaplanarak tabakalı örneklem uygulanmış ve toplam 500 kişi çalışmaya dâhil edilmiştir. Yüz yüze görüşme ile, 30 soruluk anketle sosyodemografik özellikler, bel ağrısı konusunda bilgi, tutum ve davranış bilgileri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
AIM AND INTRODUCTION: %80 of community has low back pain for once in their lifetime. Prevalence was changing between %60 – 80 and incidence was %5. This study was designed to determine the prevalence and risk factors of low back pain among the community, especially the relationship with obesity including sociodemographic specialty. MATERIALS AND METHODS: This research was made in the Family Medicine Polyclinic of Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital on the dates between 01/05/2016 - 31/07/2016. This research can be defined as retrospective, single centered, cross-sectional, illustrator and analytical. The sample size was estimated by simple random sampling method. Stratified sampling was applied to choose 500 people for the research. Volunteers filled the questionnaires out face-to- face and from the level of knowledge about back pain, the attitudes and the behaviours of the patients were investigated. Sociodemographic data of patients with low back pain and behavioral differences of patients were utilized in this research. The data was analyzed by using SPSS 20.0 software programme.