Influence of simulated physical ageing on heuristic evaluation in airport environments
Fiziksel yaşlanma simülasyonunun havaalanı ortamlarında sezgisel değerlendirmeye etkisi
  1. Tez No: 554500
  2. Yazar: İREM YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
This thesis suggests a new approach for the heuristic evaluation of an airport environment by using simulated physical ageing. A task-based heuristic evaluation method was conducted with the eight evaluators who were professionally working as architects and interior architects. A real airport environment was selected as the experiment building where the evaluators performed task scenarios in line with the real airport experiences of passengers. Four evaluators wore GERT suit and four evaluators did not wear GERT suit to analyze the influence of simulated physical ageing. According to the results, the findings indicated that GERT suit enabled a better inspection of usability of an airport environment, an increased level of physical performance difficulty and enhanced empathy towards elderly people.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, fiziksel yaşlanma simülasyonu kullanılarak, havaalanı ortamının sezgisel değerlendirilmesi için yeni bir yaklaşım önermektedir. Çalışmada göreve dayalı bir sezgisel değerlendirme yöntemi profesyonel olarak çalışan mimar ve iç mimarlardan oluşan sekiz değerlendirme uzmanı ile yürütülmüştür. Değerlendirme uzmanları görev senaryolarını, yolcuların gerçek havaalanı deneyimleri doğrultusunda, çalışma için seçilmiş gerçek bir havaalanı ortamında gerçekleştirmişlerdir. Fiziksel yaşlanma simülasyonunun etkisini analiz etmek için, dört değerlendirme uzmanı GERT simülasyon kıyafetini giymiş ve diğer dört değerlendirme uzmanı giymemiştir. Elde edilen sonuçlara göre, GERT simülasyon kıyafetinin; havaalanının kullanılabilirlik değerlendirmesinde daha iyi bir performans sağladığı, fiziksel performans zorluğunu arttırdığı ve yaşlı bireylere yönelik empatiyi iyileştirdiği gözlemlenmiştir.