Organize sanayi bölgelerinde muhasebe ve vergi uygulamalarının incelenmesi: Düzce II. OSB örneği
Investigation of accounting and tax applications in organized industrial zones: Düzce II. OIZ example
- Tez No: 554498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER BOZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Organize Sanayi Bölgeleri (OSB), sanayinin uygun görülen alanlarda yapılmasını sağlamak, kentleşmeyi yönlendirmek, çevre sorunlarını önlemek, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, imalat sanayi türlerinin belirli bir plan dahilinde yerleştirilmelerini ve geliştirilmelerini sağlamak amacıyla 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile kurulmuştur. Çalışmanın amacı, Organize Sanayi Bölgelerinin muhasebe ve vergi uygulamalarını inceleyerek yöneticilere ve meslek mensuplarına faydalı bilgiler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda Düzce ilinde faaliyet gösteren Düzce II. OSB'ye ait muhasebe ve vergi uygulamaları doküman analizi yapılarak ele alınmıştır. Yapılan çalışmada bir hizmet işletmesi olan OSB tüzel kişiliği Tekdüzen Muhasebe Sistemine uygun olarak muhasebe kayıtlarını yapmak zorundadır. OSB, vergi uygulamaları açısından Katma Değer Vergisi, Damga Vergisi, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunu hükümlerine tabidir. OSB'lerin tüm faaliyetleri denetim kurulu, Yeminli Mali Müşavir ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı denetçileri tarafından denetlenmektedir. Ayrıca OSB'de faaliyet gösteren işletmeler, bazı vergisel muafiyetler, istisnalar, indirim ve teşviklerden faydalanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organized Industrial Zones (OIZ) has been established in accordance with Organized Industrial Zones Law No. 4562 in order to ensure that the industry is carried out in suitable areas, to direct urbanization, to prevent environmental problems, to use information and information technologies and the placement and development within a certain plan of the types of manufacturing industry. The aim of the study is to provide useful information to managers and professionals by examining the accounting and tax applications of Organized Industrial Zones. For this purpose, The accounting and tax applications of the Düzce II. OIZ have been analyzed by document analysis. In this study, the OIZ legal entity which is a service enterprise has to make the accounting records in accordance with the Uniform Accounting System. The OIZ is subject to the provisions of Value Added Tax, Stamp Duty, Income Tax and Corporate Tax Law in terms of tax practices. All activities of the OIZs are audited by supervisory board, Chartered Accountant and auditors of Ministry of Science, Industry and Technology. In addition, enterprises operating in OIZ benefit from some tax exemptions, exceptions, discounts and incentives.