Suç cetvellerine göre II. meşrutiyet döneminde Diyarbekir vilayetinde cinayet suçları ve failleri 1912-1917 (R.1328-1333)
The murder crimes and perpetrators in Diyarbekır province in the second constitutionalist period according to crime lists 1912-1917 (R.1328-1333)
- Tez No: 554568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Suç cetvellerinden olan“vukuat-ı cinaiye ve ceraim-i umumiye cetvelleri”olarak iki tip cetvel bulunmaktadır. Ceraim-i umumiye cetvelleri, faillerin niteliklerine ilişkin bilgiler verirken, vukuat-i cinaiye cetvelleri ise, vakalara dair bilgiler vermektedir. Bu çalışma adı geçen iki cetvel üzerinden ilerlemiştir. Bu cetveller ilk olarak 1878 yılından sonra alınan bir karar çerçevesinde tutulması gerekirken, devletin içinde bulunduğu savaşlar ve ülke içerisindeki ayaklanmalar sebebi ile alınan kararların sağlıklı bir şekilde uygulanmadığı görülmektedir. Normal şartlarda her ay düzenli tutulması gereken vukuat-ı cinaiye cetvelleri eksik ve düzensiz tutulmuştur. Bu çalışmada, 1912-1917 yılları arasında Diyarbekir vilayetinde meydana gelen cinayet suçları ele alınmıştır. Birden fazla dini grubun bir arada yaşayan vilayette meydana gelen suçlar, Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivinden çıkarılan, 24 aylık vukuat-ı cinaiye cetvelleri ile 12 aylık cerim-i umumiye cetvelleri kullanılarak, vilayet genelinde kişinin can ve vücut bütünlüğüne, mal varlığına, kadına ve son olarak devlete karşı işlenen cinayet suçları ele alınmıştır. Ayrıca bu çalışmada ortaya çıkan istatistik veriler ile toplumun genel yapısına suç ve suçluların oranları üzerinden veriler sosyolojik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are two types of crime schedules named as 'incidents of felonies' and 'general crime schedules'. While general crime schedules give information about the characteristics of the perpetrators, incidents of felonies give information about cases. This study progressed over the two schedules which mentioned above. These schedules should have been kept within the framework of a decision taken after 1878, but it is seen that taken decisions were not implemented properly because of the wars and the uprisings in the country. Under normal circumstancesi incidents of felonies schedules should have been kept regularly every month but those had been kept irregular and and incomplete. In this study, felonies committed in Diyarbekir province between 1912 and 1917 are discussed. More than one religious groups were taking place in this province, the schedules about incidents of felonies which were held for 24 months and the general crime scales which were held for 12 months were taken from Ottoman archieves. Through these schedules, felonies against to human life and body, to the property, to women and finally to the government security will be researched. Furthermore, statistical data in this study and the general structure of the society were evaluated sociologically through the rates of crimes and criminals.