Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi ve Türkiye ile ekonomik ilişkileri
Gulf Arab Cooperation Council and economic relations with Turkey
- Tez No: 554567
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi (KİK)'in tarihsel gelişim süreci incelenerek oluşumun eksiklikleri saptanacak ve KİK içerisindeki mevcut sorunların eksiklikler ile ne kadar ilişkili olup olmadığı tespit edilmeye çalışılacaktır. KİK üyesi olan ülkelerin petrol gelirlerine bağımlı ekonomilerinin fiyat şokları ile maruz kaldığı olumsuzluklardan dolayı mecburi bir dönüşüm süreci içerisine girmeleri ve buna bağlı olarak uygulamaya koydukları çeşitlendirme politikaların başarılı olup olmayacağına yönelik çıkarımlarda bulunulacaktır. Devamında ise Türkiye'nin KİK ve üyesi ülkeler ile olan ekonomik ilişkilerin gelişim sürecine değinilip, Türkiye'nin dış politika kararları başta olmak üzere bölge ile ekonomik ilişkilerde belirleyici rol oynayan faktörler saptanmaya çalışılacaktır. KİK üyesi ülkeler ile mevcut ekonomik ilişkiler dış ticaret, yatırım ve bankacılık sektörü, inşaat ve emlak sektörü, enerji sektörü ve turizm sektörü alanlarına ağırlık kazandırılarak incelenecektir. Son olarak KİK üyesi ülkeler ile ekonomik ilişkilerin araştırılması sürecinde elde edilen bulgular ve Türkiye'nin enerji bağımlılığı göz önünde bulundurularak ilişkilerin gelecekte nasıl bir gelişim seyri göstereceğine dair tahminlerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The deficiencies of the formation will be determined by studying the historical development of the Gulf Cooperation Council (GCC) and will try to determine whether these deficiencies are related to the existing problems in the GCC. It will be inferred whether the diversification policies, put into effect in a transformation process by the oil income dependent member states of the GCC, due to price shocks with forced negative consequences will be successful or not. After touching on the development process of the economic relations between Turkey and the GCC member states, the factors that play a decisive role in economic relations especially Turkey's foreign policy with the region will be determined. Current economic relations with the GCC member countries will be examined by focusing on foreign trade, investment and banking sector, construction and real estate sector, energy sector and tourism sector. Finally, the findings of the research process of economic relations with GCC member states and the estimates of how development course will be shown in the future considering Turkey's energy dependency will be inferred.