İşyerinde stresin çalışanların performansı üzerine etkisi; Türkiyedeki kamu ve özel bankalar üzerine bir araştırma
The effect of stress in the workplace on the performance of the employees; A research on public and private banks in Turkey
- Tez No: 570857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Son yıllarda yaşanan değişiklikler ve rekabetteki artış insanların hayatında ve özellikle de iş hayatında stres yaratmaktadır. Stres ve işyerinde stresle ilgili yapılan araştırmalar, aşırı stresin insanlarda önemli rahatsızlıklara neden olabildiğini göstermektedir. Örgütlerin ve işletmelerin başarıları ve verimlilikleri örgüt içinde çalışan bireylerin verimliliklerine bağlıdır. Bu çalışma, işyerinde stresin çalışanların performanslarına etkilerini ve araştırmaya dahil edilen örgütsel stres faktörlerinin neler olduğunu tespit etmeye çalışmıştır. Bu amaçtan yola çıkarak Türkiye - Ankara ilinde bulunan kamu ve özel bankalarda çalışanlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Toplam 10 bankanın 22 şubesinden örnekleme alınmıştır. Araştırmaya dahil edilen personel sayısı 183'tür. Çalışanlara anket uygulanmasının yanısıra yüz yüze görüşme yöntemiyle mülakat yapılmıştır. İşyerinde stresin bankalarda çalışanların performansı üzerindeki etkisini belirlemek için oluşturduğumuz ölçeklerin cevaplarına bakıldığında; bankada çalışanların stresli oldukları görülmüştür. Stres ile performans arasında istatistiksel açıdan anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Çalışanların demografik özellikleri ile performans arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığına bakıldığında sadece cinsiyetin farklılık gösterdiği görülmüştür. Çalışanların demogafik özellikleri ile stres arasında farklılık olup olmadığına bakıldığında, eğitim seviyesinin farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışanların demografik özellikleri ile stresle başa çıkma arasında farklılık olup olmadığına bakıldığında sadece cinsiyette anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Kamu bankalarındaki stres ile performans arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Özel bankalardaki stres ile performans arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Fakat özel bankalarda ilişkinin pozitif olmasına rağmen kamu bankalarına göre daha zayıf yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Hayatta ve işyerinde stresi yönetmek veya mücadele edebilmek için öncelikle stresin ne olduğu, nereden kaynaklandığı, neler yarattığı, stresin üstesinden gelebilmek için neler yapılması gerektiği açık bir şekilde belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Recently, the fast changing work environment started resultings in stress for many people as well as businesses. According to studies and researches on stress and workplace related stress, extreme stress can cause significant discomfort psychologically and physically where the outcome is low productivity levels. Since, productivity is one of the most important issues for the success of a business, stress becomes a major problem that needs to be dealt. This research aims to determine the stress factors and how the employees deal with stress, in the banking sector of Turkey. The sample of study consists of 10 private and public banks that operate in Turkey. A total of 183 questionnaires were collected from 22 branches of the private and public banks in Ankara- Turkey. Apart from the questionnaires, face to face interviews with bank employees and managers were done to contribute to the collected data. When we look at the general answers of the scales which we have created to determine the effect of workplace stress on the performance of employees in banks; it was observed that the employees at the banks are stressed. Statistically a significant positive relationship was found between stress and performance. The gender difference indicates that there is a significant difference between the performance and the demographic characteristics of the employees. Education level differences have been identified how the employees deal with stress. The difference between the demographic characteristics of employees and dealing with stress was found to be significant only in gender. A significant relationship was found between stress and performance in public banks. A significant relationship between stress and performance in private banks has been observed. However, although the relationship was positive in private banks, it was found that there was a weaker relationship than in public banks. To manage or fight stress in life and in the workplace; firstly, we have to focus on what stress is, from where it originates, what needs to be done to overcome the stress factors.