Exploring nanobodies interrupting the interaction between p53 and MDM4
P53 ve MDM4 etkileşimini bozan nanobodilerin keşfi
- Tez No: 554576
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BATU ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
p53 proteini hücre bölünmesinin durdurulması, apoptoz ve senesens gibi önemli tümör baskılayıcı rolleri sayesinde genomun gardiyanı olarak bilinir. Bu roller son derece hayati olduğu için, p53 yolağı çok sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Stres olmayan koşullarda, hücre içindeki p53 protein miktarı, p53 proteininin ubikutinlenmesi ve transkripsiyon aktivitesinin engellenmesi ile sırasıyla MDM2 ve MDM4 proteinleriyle kontrol altında tutulur. MDM2, p53 proteinin aktivitesinin ana modülatörü olmasına rağmen, p53' ün kontrolünün sağlanması için MDM2 ve MDM4' un işbirliğine ihtiyaç vardır. Bu nedenle, MDM4 proteini bu mekanizmada MDM2 proteini kadar önemlidir. Çoğu kanser tipinde, p53 proteininde mutasyon vardır ya da antagonistlerinin yüksek seviyede üretilmesi gözlenmiştir. Bu nedenle, kanser ilacı geliştirilmesinde p53-MDM2- MDM4 etkileşimi hedeflenmiştir. Buna ek olarak, antagonistlerin yüksek seviyede üretildiği bazı kanserlerde, sadece MDM2 için inhibitör kullanımı p53 proteinini aktive etmeye yeterli olmamıştır. Bu nedenle, MDM4 proteini için inhibitör araştırmaları önem kazanmıştır. Bu çalışmada bilgisayar ortamında tasarlanmış p53/ MDM4 etkileşimini bozan nanobodilerinin saflaştırılmasını optimize etmeyi ve bağlanmalarını yüzey plasmon rezonans (SPR) ve floresan ikili hibrit tekniği ile test etmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
The p53 protein is considered as the guardian of the genome thanks to its important tumor suppressor roles such as cell-cycle arrest, apoptosis and senescence. Because these roles are extremely vital, the p53 pathway is strictly regulated. During unstressed conditions, p53 protein levels are kept in control by both ubiquitination of the p53 protein and inhibition of its transcriptional activity through the MDM2 and MDM4 proteins, respectively. Although MDM2 is the main modulator of p53 activity, there is a collaboration between MDM2 and MDM4 proteins to enable the control of p53. Thus, MDM4 is as important as MDM2 in this mechanism. In most human cancers, there is either a mutation in the Tp53 gene or an overexpression of its negative regulators. Thus, targeting the p53-MDM2-MDM4 interplay is one of the main aims of cancer therapeutics. Also, in some cancers, where there is overexpression of negative regulators, the use of inhibitors for only MDM2 is not enough to activate the p53 protein. For this reason, exploring inhibitors for MDM4 are vital for therapy. In this study, we aimed to optimize the purification of in silico designed nanobodies targeting the MDM4-p53 interaction and test their affinity and effectiveness by surface plasmon resonance (SPR) and a fluorescent two-hybrid (F2H) assay.