Exploring the relationships among learning styles, annotation use and reading comprehension for foreign language reading in a hypermedia environment
Hipermedya ortamlarında yabancı dilde okuma bağlamında öğrenme biçimleri, açıklayıcı notların kullanımı ve okuduğunu anlama arasındaki ilişkilerin araştırılması
- Tez No: 140539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLCAN ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
KISA ÖZET Hipermedya Ortamlarda Yabancı Dilde Okuma Bağlamında Öğrenme Biçemleri, Açıklayıcı Notların Kullanımı ve Okuduğunu Anlama Arasındaki İlişkilerin Araştırılması Asım Sakar Bu tezin iki amacı vardır. İlki, hipermedya türünden açıklayıcı notların İngilizce öğrencileri tarafından kullanımım farklı öğrenme biçemleri açısından ve hipermedya ortamlarda okuma bağlamında incelemektir. Diğeri de, okuduğunu anlama ile açıklayıcı notların kullanımı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bahçeşehir Üniversitesi hazırlık okulundan 44 öğrenci bu çalışmaya katılmışlardır. Bilgilerin toplanmasında çeşitli yöntemlerden yararlanılmıştır. Hipermedya programın içerdiği bir izleme/kaydetme programı, okuma parçasını okuyan kişinin, açıklayıcı notlan kaç kere ve ne kadar sure kullandığım kaydetmiştir. Diğer taraftan, bu çalışma için geliştirilmiş olan okuduğunu anlama ve önbilgi ölçme testlerinin sonuçlan, ve aynı zamanda mülakat ve anketlerden toplanan bilgiler de kullanılmıştır. Analiz sonuçlan, öğrenme biçemlerinin farklı seviyelerine sahip öğrencilerin, açıklayıcı notlan kullamşlanmn yaklaşık olarak aynı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Fakat genelde, öğrenciler, görsel açıklayıcı notlan diğer açıklayıcı notlara oranla daha fazla kullanmışlardır. Öğrenciler, konu hakkında ek bilgi almak için resim ve videolan, kelimelerin sözlük anlamlan içinse resimleri daha çok kullanmışlardır. Son olarak, açıklayıcı notların kullanımı ile okuduğunu anlama testindeki basan düzeyi arasındaki ilişki çoğu açıklayıcı not için önemsiz çıkmıştır. Telaffuzlar, vıresimler ve videoların ise bu performansı olumsuz etkilediği saptanmıştır. Genelde ise, açıklayıcı not kullanmanın okuduğunu anlama testlerideki başarı düzeyini açıklamadığı, açıklayıcı notlara fazla zaman ayırmanın ise bunu olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Exploring the Relationships among Learning Styles, Annotation Use and Reading Comprehension for Foreign Language Reading in a Hypermedia Environment by Asım Sakar This thesis has two main goals. First, it explores the use of hypermedia annotations by intermediate EFL (English as a Foreign Language) learners with regard to different learning styles while reading a hypermedia text. Second, the study investigates the relationship between reading comprehension and annotation use. The participants were 44 EFL adult learners enrolled at the language school of the University of Bahçeşehir. Data were collected in several ways. A tracking tool incorporated into the hypermedia program recorded every interaction of the reader with the text in terms of the frequency of access to a given annotation and the amount of time spent on a given annotation. Data also included scores from a reading comprehension test and a prior knowledge test, both of which were developed for this study, as well as data from interviews and questionnaires. Results indicate that the learners with different levels within each learning style accessed the annotations nearly the same way. However, overall, participants accessed the visual annotations significantly more than the other types of annotations. They preferred pictures and videos in order to get extra information about the topic, and pictures in order to get word-level information. Finally, analysis of the relationship between annotations use and reading performance showed low correlations for most of the annotations, and negative correlations for the others; namely, pronunciations, pictures, and videos were found to IVeffect reading comprehension negatively. Overall, frequent annotation use did not explain performance on the reading comprehension test, while spending more time on annotations had a negative effect.