Farklılık ikliminin pozitif psikolojik sermaye üzerindeki etkisinde etik liderlik ve psikolojik güvenliğin rolü: bir araştırma
A study on the effects of ethical leadership and psychologicalsafety on the relationship between diversity climate and positive psychological capital
- Tez No: 554586
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu doktora tezinin amacı çalışanların farklılık iklimi algısının pozitif psikolojik sermaye üzerindeki etkisinde psikolojik güvenlik ve etik liderliğin rolünü incelemektir. Rekabetin yoğun yaşanmakta olduğu günümüz iş dünyasında işletmeler için varlıklarını sürdürebilmek ve temel hedeflerine ulaşabilmek son derece güç olmaya başlamıştır. Kaynakların benzeştiği güçlü rekabet şartları altında varlığını sürdürebilmek ve rakiplerinden bir adım önde olabilmek ise örgüt içerisindeki insan sermayesinden tüm nitelikleriyle faydalanmayı gerekli kılmaktadır. Bu durum son dönemlerde akademik çevrelerce de anlaşıldığı üzere işletme yönetim sürecinin itici gücünün ve farklılık yaratan kaynağının çalışanlar olduğu gerçeğine işaret etmektedir. Pozitif psikolojik sermaye birçok örgütsel davranış değişkeni üzerinde olumlu etki yaratması, geliştirilebilir bir sermaye türü olması nedeniyle örgütler açısından oldukça önemlidir ve desteklenmelidir. Bu bağlamda araştırma sürecinde yapılan ayrıntılı literatür taramasının ardından araştırma modeli oluşturulmuş, araştırma evreninden seçilen 1000 kişilik tabakalı örneklemden geriye dönen anketler çeşitli istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda özetle farklılık iklimi algısının pozitif psikolojik sermayeyi pozitif yönde etkilediği, etik liderlik davranışları ile psikolojik güvenliğin ise bu ilişkiye kısmi aracılık etkilerinin bulunduğu ve etik liderlik davranışlarının aracılık etkisinin psikolojik güvenliğe kıyasla daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca farklılık iklimi algısının umut ve öz- yeterlilik üzerindeki pozitif ve anlamlı etkisinde de etik liderlik ile psikolojik güvenliğin kısmi aracılık etkileri bulunmaktadır. Çalışmanın bankacılık sektöründe farklılıkları değişken olarak ele alan sınırlı sayıdaki çalışmalardan biri olması ve pozitif psikolojik sermayenin örgütlerdeki önemine dikkat çekmesi dolayısıyla literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctorate thesis is to investigate the effects of ethical leadership and psychological safety on the relationship between diversity climate perception and positive psychological capital of employees. In today's business world where there is a strong competition between firms, it is getting stronger for firms to achieve their goals. Under the difficult competition which the sources are alike, surviving and being one step ahead from other competitors, the firms needs to use human capital within the organization with its all qualifications. This points out the truth that the driving force on a management process which makes difference are employees. The psychological capital having a positive effect on many organizational behaviour variables and being developable, is very important to organizations and should be supported. After a substantial literature review, the research model is designed, and the data collected from a 1000-participant stratified sample is analysed through many statistical methods. The results show that the diversity climate perception of employees positively effects the psychological capital and the ethical leadership and psychological safety partly mediates this relationship. The mediator effect of ethical leadership is higher when compared with psychological safety. Besides, the diversity climate perception positively effects the hope and self- efficacy of employees, and this relationship is also partly mediated by ethical leadership and psychological safety. This research can be considered as a contribution to literature in which there exists limited studies on diversities at banking sector and remarking the importance of psychological capital in organizations.