Telekomünikasyon işletmelerinde çalışanların sanal kaytarma düzeyleri ile örgüt iklimi arasındaki ilişki ve iş tatminine olan etkileri: Türk Telekomünikasyon A.Ş. örneği
The relationship between the level of cyber loofingand the corporate culture and its effects on the work satisfaction at Turk Telekom
  1. Tez No: 554601
  2. Yazar: TÜLİN ENÖN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ BAYKAL ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde internet ve ona bağlı teknolojik cihazların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu durum çalışanların iş haricinde kalan alanlarda interneti kullanmasına yol açmakta ve bu iş dışı kullanımlar da sanal kaytarma olgusu üzerinde tartışmaların artmasına yol açmaktadır. Sanal kaytarmanın örgütün atmosferinden etkilendiği ve seviyesinin buna bağlı olarak değiştiğine yönelik çalışmalar mevcuttur. Yine sanal kaytarmanın iş tatminini etkilediği bağlamında da literatürde çalışmalara rastlanmaktır. Çalışmada, sanal kaytarma, örgüt iklimi ve iş tatmini olguları hakkında genel bir bilgi birikimi sağlanmış ve ardından söz konusu olgular arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma Türk Telekomünikasyon A.Ş. bünyesinde görev yapan 396 çalışanla gerçekleştirilen anketle elde edilen verilerin analiz edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, sanal kaytarma alt boyutlarından bazıları ile örgüt iklimi alt boyutlarından bazıları arasında ilişki görülmüştür. Aynı zamanda sanal kaytarma alt boyutlarından bazılarıyla iş tatmini arasında da ilişki görülmüştür. Buna karşın örgüt iklimiyle iş tatmini arasında bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the internet and use of communication technologies is very widespread. This causes people to use the internet at work for private purposes which leads to discussions about cyber loofing. Besides there are also studies about the relation and the effect of cyber loofing and work satisfaction. In this study, first information about cyber loofing, corporate climate and work satisfaction is provided and then the relationship between these concepts are tried to be defined. A resarch has been done. A questionnaire was applied to 396 employees of Türk Telekomünikasyon A.Ş. According to the results of the research relationship between some of the subdimensions of cyber loofing and corporate climate have been determined. Besides relationship between some of the subdimensions of cyber loofing and work satisfaction have been determined.