Eser sözleşmelerinde ceza koşulu
Penalty clauses of work contracts
  1. Tez No: 616484
  2. Yazar: GAMZE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ UMUT ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yaşantımızın her alanında ve özellikle ticari hayatta eser sözleşmelerinin uygulaması ile karşılaşmak mümkündür. Eserin meydana getirilmesi ve teslimi yüklenicinin asli borçlarıdır. İş sahibinin eser sözleşmesinden beklediği faydayı elde edebilmesi için eserin taraflar arasındaki anlaşmaya uygun şekilde ve uygun zamanda ifa edilmesi önemlidir. Bu kapsamda iş sahibinin menfaatini korumak amacı ile eser sözleşmelerinde ceza koşulu hükümlerine sıklıkla yer verilmektedir. Ceza koşulu yüklenicinin sözleşmeyi gereği gibi ifa etmemesi halinde iş sahibinin zararını ispat etmesine gerek olmadan ödemeyi taahhüt ettiği edimler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez ilk bölümde genel olarak eser sözleşmelerine ve yüklenicinin temerrüdüne ilişkin açıklamalara yer verilmiş, ikinci bölümde ise ceza koşulu kavramı, hukuki niteliği, muacceliyet hükümleri, ceza koşulu türleri ve cezanın indirilmesi hususları eser sözleşmeleri bağlamında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In every sphere of life and specially in commercial areas it is possible to across with work contracts. Contractor's main obligations are creating the work and deliver it to customer properly. Creation and delivery of the work in a timely manner in accordance with the agreed terms between parties is very important for customer to receive its expected benefit from work contract. In this regard, penalty terms are stipulated in work contracts usually for security of customer's benefits. Penalty is an obligation that contractor guarantees to pay if it fails to meet its obligations without any need to proofs that shall be submitted by customer to prove its damages. In the first part of this thesis, we have given place to work contracts and default of contractors with general explanations and in the second part description, legal nature, types and special terms of penalty are scrutinized with considering characteristics of work contracts.