Nurettin Özdemir, hayatı ve şiirleri üzerine bir inceleme
Nurettin Özdemir, a review of his life and poems
- Tez No: 554639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BİLGEHAN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Nurettin Özdemir; 1927-2016 yılları arasında yaşamış parlamenter bir şairdir. 1940'lı yıllarda şiirleri yayımlanmaya başlayan şairin, Hayat Şiiri,(1949), Yağmur Sonrası,(1955), Yitik Sevgi (1959), Vakit Geçti Yorgunum (1981), ve Zaman ve Aşk (1997) olmak üzere beş kitabı vardır. Bir üslup kaygısıyla oluşturduğu şiirlerinin yanı sıra toplumsal meseleler üzerine düşüncelerini aktardığı yazıları da vardır. Yazıları, şiirlerinin birçoğu yerel ve ulusal farklı gazete ve dergilerde yayımlanmıştır. Geleneksel şiirin yanı sıra çağdaş Türk şiirinin ve dünya şiirinin yansımaları Özdemir'in şiirlerinde görülebilmektedir. Şiirine tesir eden önemli edebî şahsiyetleri ise Türk edebiyatında özellikle Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar, Batı edebiyatında da Rainer Maria Rilke olarak saymak mümkündür. Özdemir'in hayatı ve sanatı üzerinde durduğumuz bu çalışmada sanatını kuşatan unsurları belirlemeye çalıştık. Şairin hayatına dair bilgilere birincil kaynaklardan ulaşmaya ve bu bilgileri özellikle sanatına tesir eden yönleriyle, şiirlerini de şekil ve muhteva yönünden öne çıkan özellikleriyle incelemeye çalıştık. Bu çalışmada Nurettin Özdemir'in süreli yayınlardaki yazı ve şiirlerinin yanı sıra hakkında yazılmış yazıların da bir bibliyografyasını oluşturmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Nurettin Özdemir is a parliamentary poet who lived between 1927-2016. He, whose poems have been published since 1940, has 5 books: Hayat Şiiri (1949), Yağmur Sonrası (1955), Yitik Sevgi (1959), Vakit Geçti Yorgunum (1981), and Zaman ve Aşk (1997) In addition to his poems with a concern of wording, he also has writings about social issues. Many of his writings and poems have been published on national and international papers and magazines. In addtition to the traditional writing, modern Turkish and global poetry's reflections can be seen in his work. It is possible to state that significant literary individuals who influenced his work are Yahya Kemal Beyatlı and Ahmet Hamdi Tanpınar from the Turkish literature, and Maria Rilke from the western literature. In this study, which mainly focused on Ozdemir's life and his art, we tried to examine the components of his art. We also tried to gather data regarding his life from primary sources. We tried to analyze the information about his life with a focus that affected his poetry. In addition, we analyzed his poems with a focus on structure and its components. In our study, we created a bibliography of the writings about Nurettin Özdemir in additon to his own poems and writings.