Milletlerarası tahkimde hakem kararlarının iptal sebepleri
Reasons to set aside arbitral awards in international arbitration
  1. Tez No: 554641
  2. Yazar: BERFU BEYSÜLEN ANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
“Milletlerarası Tahkimde Hakem Kararlarının İptal Sebepleri”isimli bu çalışma, milletlerarası tahkim yargılamalarında verilen hakem kararlarının Türkiye'de ve dünyada hangi gerekçelerle denetlendiğinin ortaya konması amacıyla oluşturulmuştur. Bu doğrultuda çalışmada, Türk Hukuku ile birlikte, İsviçre, Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilgili kanunların incelenmesi suretiyle, karşılaştırmalı bir çalışmanın oluşturulması hedeflenmiştir. Ayrıca, hakem kararlarına ilişkin denetim mekanizmalarının uygulamadaki işleyişinin ve iptal sebeplerinin ne şekilde yorumlandığının anlaşılması amacıyla, Türkiye'de ve incelenen diğer ülkelerde verilen yargı kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Reasons to Set Aside Arbitral Awards in International Arbitration”, is created with the purpose of presenting the justifications under which the arbitral awards rendered in international arbitration are inspected in Turkey and in the world. Accordingly, constitution of a comparative study is intended, by means of examination of the relevant laws in Switzerland, Germany, France, the Netherlands, England, Singapore and United States of America. Furthermore, judicial decisions rendered in Turkey and other countries are examined with the purpose of understanding the process of the control mechanisms regarding arbitral awards in practice and how the reasons to set aside are interpreted.