Madde bağımlılığı ile mücadelede sivil toplum kuruluşları
Non-governmental organization on the struggle substance addiction
  1. Tez No: 554642
  2. Yazar: ÖMER CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAMBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Madde bağımlılığı ile mücadelede başarıya ulaşmak için mücadelenin bütüncül bir yaklaşımla sürdürülmesi gerekmektedir. Mücadele süreci koruyucu ve önleyici hizmetler, tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinin ardından kişinin uyuşturucu maddeyi tekrar kullanmasının önlenmesi ve toplumsal hayata sosyal uyumunun tekrar sağlanmasını kapsamaktadır. Bu mücadelenin başarıya ulaşması için kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte toplumun her kesiminin sürece dâhil olması gerekmektedir. Bu çalışma madde bağımlılığı ile mücadelede önemli bir aktör olan sivil toplum kuruluşlarının analizini yapıp, madde bağımlılığı ile mücadele yöntemlerini, bu kuruluşların madde bağımlılığı ile mücadelede kendine has yöntem ve örnek uygulamalarını görme, sivil toplum kuruluşlarının başarılarını, eksikliklerini, karşılaştıkları sorunları belirleyip, bu alanda sistemsel ve bireysel değerlendirme yapmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden istifade edilmiş, bağımlılıkla mücadele alanında faaliyet gösteren 8 sivil toplum kuruluşunun temsilcisi ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Madde bağımlılığı ile mücadelede kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının beraber hazırlayacakları ve birlikte yürütecekleri ortak projeler ile başarı daha ileri boyuta taşınabilir.
Özet (Çeviri)
In order to manage combating substance addiction, the struggle must be pursued with a holistic approach. The process of struggle includes; protective and preventive servicing, the prevention of re-use of the substance after the treatment and rehabilitation processes and restoring the social adaptation to the social life. So for to be succeeding in this struggle, all sections of the society including public institutions and organizations must be participate of the process. The purpose of this study is to analyse methods to combat substance addiction, implementations, of non-governmental organization as an important participatory in the struggle substance addiction. Also evaluate encountered problems, deficiencies, achievement of non-governmental organization. In this study, qualitative research methods have been used. For this aim depth interviews were conducted with the representatives of eight non-governmental organization operating in the field of combating addiction. In conclusion, public institutions, local governments and non-governmental organization shall be more successful in combating substance addiction through to work together and produce joint projects.