Understanding the gecekondu (Squatter house) phenomenon and homeland associations as a social network
Gecekondu olgusunu ve bir sosyal ağ olan hemşehri derneklerini anlamak
- Tez No: 554645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE HİLAL TUZTAŞ HORZUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
1940'larda, değişen tarım politikaları ve ekonomik sebepler, köylülerin köyden kente göç etmelerine yol açtı. Yasal bir izin olmadan devlet arazisi veya özel mülk üzerine yapılan gecekondular, göç etmiş olan kişilerin barınma ihtiyacını karşıladı. Gecekondu sakinleri akraba, arkadaş veya hemşehri bağıyla kente göç ettiler. Bu kişiler kentte bir araya geldiler ve kültürel değerlerini ve geleneklerini devam ettirmek için topluluklar/örgütler kurmaya başladılar. Aidiyet hissi ve kimliklerini kaybetmeme çabaları hemşehri dernekleri oluşturmalarına yol açtı. Aynı zamanda topluluk bilinciyle hemşehri dernekleri gibi sosyal ağlar geliştirdiler. Bu sosyal antropoloji tezinin amacı; gecekondu olgusunu ve göçmenlerin şehre entegrasyon sürecinde sosyal bir ağ olan hemşehri derneklerinin rolünü tartışmaktır. Bu araştırma literatür araştırması temelli bir araştırmadır ve yöntemsel, teorik ve pratik açıdan antropolojik ve sosyolojik çalışmaları, basılı ve erişilebilir Türkçe ve İngilizce kaynakları içermektedir. Araştırma gecekondu sakinlerinin cemaat bilincini ve sosyal bir ağ olan hemşehri derneklerini, Türkiye'nin üç büyük kenti olan İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinden ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting from 1940s, changing agricultural policies and economical reasons led villagers to migrate from rural to urban. Gecekondu (squatter house) is the answer of migrants' sheltering needs which were built on state or private lands without any legal permission. The residents migrated to urban city with the contact of their relative, friend and hemşehri (fellow countrymen). They started to come together and created communities to maintain their cultural values and traditions. The sense of belonging and efforts not to“lose”their identities led them to create organizations related with their homelands. In the meantime, with the sense of community, they developed social networks such as homeland associations. The purpose of this social anthropology thesis is to discuss gecekondu phenomenon and the role of homeland associations as a social network in integration process of migrants to the city. This research is based in literature review and contains the studies which are both anthropological and sociological studies as methodological, theoretical and practical with printed and accessible materials in Turkish and in English. The research focuses community practices of gecekondu residents and homeland associations as a social network to the three big cities of Turkey: İstanbul, Ankara and İzmir.