İş Hukuku'nda cezai şart
Penalty clause in Labor Law
  1. Tez No: 554646
  2. Yazar: İREM YAYVAK NAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 666
Özet
Borçlunun, borca aykırı davranması halinde alacaklı, sözleşmede kararlaştırılmış olan cezaî şartın ödenmesini talep edebilecektir. Böylelikle alacaklı, sözleşmenin ihlal edilmesi halinde zararın ve borçlunun kusurunun ispat edilmesinin aranmadığı bir hukuki imkâna sahip olmaktadır. Cezaî şart, sadece alacaklının ortaya çıkan zararını telafi etmek amacına sahip değildir. Bunun yanı sıra en önemli işlevi, borçlunun üzerinde kanundaki yaptırımlar dışında baskı kurmak suretiyle, borcun ifasının güvence altına alınmasıdır. Keza bazı durumlarda, cezaî şartın cezalandırma amacı olduğundan da söz etmek gerekir.“İş Hukuku'nda Cezaî Şart”başlıklı çalışmamızda, cezaî şart kavramı öncelikle genel hükümler çerçevesinde ele alınmıştır. Bu çerçevede cezaî şartın amacı ve hukuki niteliği ile cezaî şart türleri dışında, özellikle cezaî şartın miktarı ve aşırı miktardaki cezaî şartın indirilmesi konuları üzerinde durulmuştur. Daha sonra cezaî şartın sıklıkla yer aldığı iş sözleşmeleri, özellikle genel işlem koşulları, feshe ilişkin ilkeler ve fesih türleri bağlamında inceleme konusu yapılmıştır. Ayrıca çalışma konumuzun kapsamı gereği, toplu iş sözleşmesinde yer alan cezaî şart da değerlendirilmiştir. Son olarak cezaî şart kararlaştırılmasının özellik arz ettiği, iş sözleşmesi sona erdikten sonra geçerli olan rekabet yasağı ile eğitim gideri karşılığı geri ödeme klozu konuları incelenmiştir. Bu çalışma yapılırken, Yargıtay kararlarından da mümkün olduğunca yararlanılmıştır. Ayrıca çalışmamızda, yeri geldikçe İsviçre ve Alman Hukuku ile karşılaştırma da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
If the debtor acts in contrary to the debt, the creditor may request the payment of the penalty clause if it has been agreed in the agreement. Thus, the creditor has a legal opportunity in case of a breach of the agreement where proving the damage and the failure of the debtor are not sought. The penalty clause is not intended to compensate only the resulting loss of the creditor. In addition to this, the most important function of the same is to ensure the performance of the debt through putting pressure on the debtor, other than sanctions in law. Likewise, in some cases, it is necessary to mention that the penalty clause has the purpose of punishment. In our work titled“Penalty Clause in Labor Law”, penalty clause was primarily approached within the framework of general provisions. In this context, other than the purpose and the legal nature of penalty clause and the types of the penalty clauses, especially the amount of the penalty clause and the reduction of the excessive amount of the penalty clause are discussed. Afterwards, the labor contracts where the penalty clause is frequently included, have been examined in the context of general transaction conditions, principles of termination and types of termination. In addition, due to the scope of the subject of our work, the penalty clause in the collective bargaining agreement was also evaluated. Finally, it has been emphasized on the matters of the repayment of training costs clause and non-compete clause, which have special importance on the determination of the penalty clause, to be valid following the termination of the labor contracts. While this work was carried out, the decisions of the Court of Cassation were referred to as much as possible. In addition, in our work, the comparison, when necessary, was also made with Swiss and German Law.