Kültürel değişim süreci içerisinde Türk konutlarının mahremiyet açıdan incelemesi
  1. Tez No: 29015
  2. Yazar: RANA KARASÖZEN SEKLİCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DİNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
II ÖZET Mimarlığın uğraş noktası olan mekanın dördüncü boyutu olan“zaman”,“kültür”kavramını da içermektedir. Kültürleri en iyi yansıtan kavram konut, konutu biçimlendiren kültürel kavram ise davranıştır. Kültürün evrensel bir konu oluşu ve tezin amacı Birinci Bölüm'de açıklanmıştır. İkinci Bölüm'de,“çevre”kavramına değinilmiştir. Kültür, davranış ve konut kavramları, çevreyi oluşturan faktörler içinde incelenmiştir. Türk kültürü ve konutunun tarihsel süreç içinde geçirdiği değişimler, mekansal davranışlar açıklanmıştır. Davranış ve konutun kültür ile ilişkilerine değinilmiştir. Üçüncü Bölüm'de, bir önceki bölümde“davranış”kavramı içinde tanımlanan“mahremiyet”davranışı genişletilmiştir. Konutların biçimlenişindeki yeri ve farklı kültürlerin konutlarında yorumlanışı anlatılmıştır. Türk konutundaki mahremiyetin kaynaklan, kültürel değişim süreci içinde incelenmiştir. Geleneksel köy konutu gecekondu ve modern kent konutundaki mahremiyet anlayışı, Dördüncü Bölüm'de araştırılmıştır. Ülkemizde, geleneksel gruplarla modern grup arasında, mahremiyet anlayışı açısından kopukluk olduğu sonucu çıkarılmıştır. Beşinci Bölüm'de ise, toplumumuzda mahremiyet anlayışları birbirine ters gruplar bulunduğu, bunun nedeninin tarihsel süreç içindeki etkilerden kaynaklandığı sonuç olarak çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Space is the subject of architecture, and its fourth dimension,“time”, also includes“culture”. Home is the best concept that reflects culture and cultural concept that forms home is the behaviour. Being culture a universal subject and the scape of the thesis is explained in chapter one. In the second chapter, the concept of environment is mentioned. The concepts of culture, behaviour and home are studied within the factors that made up environment The changes in Turkish culture and home in time period and behaviour in space are expressed. The relationship of behaviour and home with culture is also mentioned.“Privacy”, that is defined within the“behaviour”concept in the previous chapter is studied in detail in chapter three. The importance of privacy in forming houses and the interpretation of privacy in the houses of different cultures are explained. The roots of privacy in Turkish houses are investigated in cultural change period. Privacy in traditional country house, in the squatter's house (gecekondu) and in modern town house is studied in chapter four. It is concluded that there is difference in privacy understanding between traditional groups and modern groups in our country. In chapter five, it is concluded that there are different groups which have opposite privacy understandings caused by the affects of the time period.