İş sözleşmesinde eğitim karşılığı belirlenen cezai şart
Penalty clauses in employment contracts in return for employer-funded training
- Tez No: 974692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Cezai şart, borç ilişkisinde borçlunun edimini hiç ya da gereği gibi yerine getirmemesi hâlinde, alacaklıya önceden belirlenmiş bir edimi talep etme hakkı tanıyan, fer'i bir yükümlülüktür. İş ilişkilerinde genellikle tarafların sözleşmeye aykırı davranışlarını caydırmak ve edimlerin ifasını güvence altına almak amacıyla kullanılmaktadır. Eğitim karşılığı cezai şart, işverenin işçiye sağladığı mesleki eğitimin maliyetini güvence altına almak üzere işçiye belirli bir süre işyerinde çalışma yükümlülüğü getiren ve buna aykırılık halinde belirli bir bedel ödenmesini öngören düzenlemedir. Bu kurum, işverenin ekonomik yatırımı ile işçinin işten ayrılma özgürlüğü arasında bir denge sağlamayı hedefler. İş Hukuku'nda temel ilke, cezai şartın yalnızca işçi aleyhine düzenlenemeyeceği, taraflar arasında karşılıklılık esasının gözetilmesi gerektiğidir. Ancak, eğitim karşılığı kararlaştırılan cezai şart bu ilkenin istisnasıdır. İşveren tarafından finanse edilen eğitimlerin belirli bir süre işverene hizmet etme yükümlülüğüyle ilişkilendirilmesi, işverenin meşru menfaatinin korunması açısından hukuken makul görülmektedir. Bu kapsamda, eğitim karşılığı cezai şartın yalnızca işçi aleyhine düzenlenmesi mümkün olup geçerli kabul edilmektedir. Bununla birlikte işverenin eğitim giderlerine ilişkin taleplerde bulunabilmesi için giderlerin belgelenebilir ve iş ilişkisiyle doğrudan bağlantılı olması gerekmekte olup ispat yükü işverene aittir. Ayrıca cezai şart tutarının hakkaniyete aykırı ölçüde yüksek olması durumunda hâkim tarafından indirilmesi de mümkündür. Çalışmada, eğitim karşılığı cezai şartın geçerlilik şartları, hukuki niteliği, karşılıklılık ve orantılılık ilkeleri, hizmet süresi ve geri ödeme yükümlülüğü gibi hususlar mevzuat hükümleri, yargı kararları ve öğretideki görüşler doğrultusunda ele alınmıştır. Konunun güncel ve uygulamada sıklıkla karşılaşılan bir uyuşmazlık alanı olması, çalışmanın önemini ve gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
A penalty clause is an ancillary obligation in a contractual relationship that entitles the creditor to demand a pre-determined performance if the debtor fails to fulfill their obligation properly or at all. In employment relationships, such clauses are generally used to deter breaches of contract and to secure the performance of agreed-upon duties. A training-related penalty clause specifically refers to provisions that require the employee to work for a certain period following employer-funded vocational training. If the employee leaves before completing this period, they are obliged to pay a specified sum to the employer. This mechanism aims to balance the employer's economic investment with the employee's freedom to terminate the employment relationship. In labor law, the principle of mutuality requires that penalty clauses should not be arranged solely against the employee. However, the penalty clause in return for employer-funded training is an exception to this principle. The linkage between employer-sponsored training and a service obligation is legally accepted as a means of protecting the employer's legitimate interest. Such a clause is considered valid even if it is unilateral, provided that the employer can prove the training expenses are documented and directly related to the employment relationship. Additionally, if the stipulated amount is found to be excessively high and contrary to fairness, the court may reduce it. This study examines the legal nature, validity conditions, principles of mutuality and proportionality, service duration, and repayment obligations related to penalty clauses in return for employer-funded training. These issues are analyzed in light of relevant legislation, judicial decisions, and scholarly opinions. Given its frequent occurrence in practice and the legal uncertainties it may raise, the topic has significant practical and academic relevance.