Türk İş Hukuku'nda cezai şart ve uygulaması
Penalty clauses and their application in Turkish Labor Law
  1. Tez No: 941499
  2. Yazar: MEHMET ANIL ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ASTARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
“Türk İş Hukukunda Cezai Şart ve Uygulaması”başlıklı bu çalışmamızda, İş Hukuku'nda önemli bir uygulama alanı olan cezai şart konusu teorik ve pratik yönleriyle birlikte incelenmeye çalışılmıştır. Borçlar Hukuku'nun temel konularından birisi olan cezai şart, İş Hukuku'nda çeşitli şekillerde ele alınmaktadır. Özellikle iş sözleşmesinin feshinin sınırlanmasına yönelik hükümlerin yaptırımı şeklinde öngörülmekte ve iş sözleşmesinden kaynaklanan borçların ifa edilmesi cezai şartla kuvvetlendirilebilmektedir. Bununla birlikte, İş Hukuku'nda cezai şart özellikle işçi lehine yorum ilkesi kapsamında değerlendirilerek hukuksal çerçevesi daraltılmaktadır. Ancak işveren aleyhine kararlaştırılan cezai şartta Borçlar Hukuku hükümlerinin uyarlanmasını gerektiren bir hal bulunmamaktadır
Özet (Çeviri)
The present study entitled“Penalty Clauses and their Application in Turkish Labor Law”examines the theoretical and practical aspects of penalty clauses as an important area of practice in Labor Law. Penalty clauses are a core component of the Law of Obligations, but are treated in different ways in Labor Law, being envisaged in particular as penalties related to provisions limiting the termination of employment contracts. Obligations arising out of employment contracts can be reinforced with penalty clauses, however, in Labor Law, penalty clauses are usually interpreted in favor of the employee, thereby narrowing their legal scope. That said, when a penalty clause is stipulated against the employer, there is no requirement to adapt the provisions of the Law of Obligations.