İnguinal Herni onarımında bassini ve shouldıce yöntemlerinin karşılaştırılması
A comparison of bassini and shouldice tecnique in the treatment of inguinal Hernia
  1. Tez No: 554648
  2. Yazar: MUHAMMET FİKRİ KÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER İLÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
İNGUİNAL HERNİ ONARIMINDA BASSİNİ VE SHOULDICE YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde Nisan 1991-Eylül 1992 tarihleri arasında yapılan ve 150 olguyu içeren bu prospektif çalışmada inguinal herninin cerrahi tedavisinde uygun bulunan Bassini ve Shouldice yöntemleri karşılaştırıldı Ameliyat sonuçları operasyon süresi ,erken (ağrısız )mobilizasyon , postoperatif erken ve geç komplikasyonlar, hastanede yatış süresi ve nüks yönünden karşılaştırıldı. Sonuçta her iki ameliyat yöntemi arasında postoperatif komplikasyonlar ve nüks açısından bir fark olmadığı saptandı. Fakat Shouldice yönteminde konulan takviyenin normal anatomiye daha yakın olması ve sütür gerginliğinin Bassini'ye göre daha dengeli dağılması nedeni ile ağrısız mobilizasyon daha erken olmakta ve hastanede yatış süresi kısalmaktadır. Bu nedenle Shouldice yöntemi sonuçları daha iyi ameliyat tekniği olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
A COMPARISON OF BASSINI AND SHOULDICE TECNIQUE IN THE TREATMENT OF INGUINAL HERNIA In this study , Bassını and Shouldice tecniques performed on 150 patients with inguinal hernia between April 1991 and September 1992, in the General Surgical Department of GATA Haydarpaşa Training Hospital, were compared. The results of the operation tecniques were compared in respect of postoperatif early and late complications, recurrens, painless mobilizations, operation time and duration of stay in hospital. It was concluded that there is no meaningfull statistical difference between two tecniques from the point of postoperative complications and recurrens rate. But with Shouldice tecnique there inforcement is closer to the normal anatomy and sture tension is distributed more evenly than the Bassini tecnique so that the painless mobilization is earlier and hospitalisation period is shorter. So that we had the impression that the Shouldice is preferable tecnique having superior result