Kasık fıtığı onarım tekniklerinin postoperatif ağrı ve inflamatuar yanıt açısından karşılaştırılması
Comparison of inguinal hernia repair techniques in terms of postoperative pain and inflammatory response.
- Tez No: 640075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Fıtığın modern tedavisinde dönüm noktası 1884 yılında Bassini'nin arka duvar onarımı ile başlar. Fıtık onarımında uygulanan yöntemlerin ortak amacı daha az doku travması, iyi hasta konforu, gerilimsiz onarım ve düşük nüks oranı olmalıdır. Bu amaçla Göztepe Eğitim Hastanesi 4. cerrahi kliniğinde Nisan 2003-Ağustos 2003 tarihleri arasında ameliyat edilen 60 inguinal herni olgusuna ardışık randomizasyon ile üç farklı teknikle onarım uygulanarak doku travmasının büyüklüğü ve erken dönem nüks oranları açısından karşılaştırılmıştır. Post operatif dönemde ölçülen CRP, lökosit, sedimentasyon gibi akut inflamatuar yanıt belirteçlerinin Nyhus operasyonu uygulanan grupta daha yüksek olduğu ve bunun Moloney operasyonu uygulanan grup ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı olduğu (p< 0.05). Lichtenstein grubu ile karşılaştırıldığında ise sadece lökositin istatiksel değerlendirme ile anlamlı olarak yüksek olduğu tesbit edildi. İnflamatuar yanıt belirteçlerinden a-1 antitripsin, post operatif ağrı skoru ve erken nüks oranları açısından ise gruplar arasında anlamlı bir fark tesbit edilmedi. Bundaki en önemli etkenin tüm yöntemlerin gerilimsiz olması olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The turning point in the modern treatment of hernia begins in 1884 with Bassini's back wall repair. The common purpose of the methods used in hernia repair should be less tissue trauma, good patient comfort, tension-free repair and low recurrence rate. For this purpose, 60 inguinal hernia cases operated between April 2003 and August 2003 in Göztepe Training Hospital's 4th surgery clinic were repaired with three different techniques by sequential randomization and compared in terms of the extent of tissue trauma and early recurrence rates.