Yasada psikolojik unsur
Psychological element
  1. Tez No: 554663
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Law, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, içtihat dışında kalan yasa olgusuna postmodernist bir bakışın sonucudur. Ayrıca bu çalışma yasa koyucuların, çıkardığı veya çıkaracakları yasalar konusunda toplumda rıza üretmeyi amaçladığı gözleminden yola çıkarak, yasaya H.L.A. Hart perspektifinden de bakmıştır. Yasanın tıpkı bir Janus gibi ikinci bir yüzünün olabileceği ileri sürülerek, bu ikinci yüzün görünmeyen fakat hissedilebilen bir niteliği olduğu iddia edilmiştir. Bu kapsamda da yasa, kavramsal ve tarihsel açıdan incelenmiş, konu ile ilgili hukuk felsefesi, sosyolojisi ve antropolojisi literatürü taranmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda yasada 'Psikolojik Unsur' adıyla yeni bir yasa unsuru tanımlanarak, bu unsurun hangi metot ve yönlerde yaratılabileceği araştırılmıştır. Buna ek olarak 'Psikolojik Unsurun' gözlemlenebilmesi amacıyla A.B.D. 'Vatanseverlik Yasası', Türkiye 'Vergi Yapılandırma Kanunu', Greenpeace Türkiye 'Senin ki Kaç Santim?' kampanyası ve Fransa 'Sarı Yelekliler Eylemleri', yapı bozum, dilbilim, göstergebilim yöntemleri ile analiz edilmiştir. Özellikle çağdaş kuramsal literatürün araştırılması bu çalışmayı multidisipliner ve farklı hale getirmektedir. Yasa olgusunda psikolojik unsurun ilk defa tanımlanıyor olması ve bu tanımı güçlendirmek için söylem-gösterge analizi yapılması bu çalışmayı özgün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is the conclusion of a post-modern interpretation to fact of law excluding the case-law. In addition, this study is based on the observation that the legislative intends to manufacture consent in society about laws that are or will be enacted and it interpretes the fact of law via Hart's perspective. The idea of law having another face that has a invisible but perceivable characteristic, similarly to Janus is put forward. In this context, the fact of law is examined in its conceptual and historical dimensions. Literatures of law philosophy, sociology, anthropology are reviwed to that end. In the light of the findings obtained, a recently discovered 'psychological' element of law is defined and the method and direction of the creation of this element are explored. Additionally, in order to observe the ''Psychological Element', 'The Patriot Act' of U.S.A., 'The Tax Resturucting Act' of Turkey, 'Seninki Kaç Santim Campaign' of Greenpeace Turkey and 'Yellow Vests Movements' in France are analyzed by means of deconstruction, linguistics and semiotics. Especially the research of contemporary theorical literature makes this study multidisciplinary and special. 'Psychological Element' is defined for first time in fact of law and discource- semiotic are analyzed for corroborating the definition makes this study unique.