Türkiye Selçukluları döneminde Ermeniler
Armenians during the Turkey Seljuk state
- Tez No: 554673
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KIRPIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ermeniler tarih sahnesine çıktıkları ilk dönemden itibaren bulundukları coğrafyalardaki hâkim güçlerle sürekli mücadele hâlinde olmuşlardır. Müstakil bir devlet olmak için uğraşmışlarsa da başarılı olamamışlardır. Genelde diğer devletlerin hâkimiyetini benimseyerek ve özerk bir yapı göstererek siyasi varlıklarını sürdürmeye çalışmışlardır. Medlerle başlayan bu bağımlı idare anlayışı Türkiye Selçukluları Dönemi'ne kadar da devam etmiştir. Büyük Selçukluların Anadolu'ya düzenlediği keşif seferleri ile askerî ve siyasi alanlarda başlayan Türk-Ermeni ilişkileri Türkiye Selçukluları Dönemi'nde zirveye ulaşmıştır. Ermenilerin daha önce sırasıyla tabi oldukları Perslerin, Romalıların ve Bizanslıların kendilerine uyguladıkları baskı ve zulüm ortamı Selçuklularla birlikte yerini hoşgörü ve huzura bırakmıştır. Ermeniler, Türkiye Selçukluları ile olan ilişkilerini dengede tutmaya çalışarak varlıklarını sürdürmek için farklı girişimlerde bulunmuşlardır. Ermeniler, olaylara ve gelişmelere karşı çok çabuk değişiklik gösterdiklerinden meydana gelen olaylarda kendilerini bir şekilde dâhil ettirmişlerdir. Bu özellikleri Türkiye Selçuklularının Ermeniler üzerinde farklı politikalar takip etmesinde etkili olmuştur. Ermeniler ise Türkiye Selçuklularının hâkimiyetinden genel itibarıyla memnun kalmışlar ve onlara bağlılıklarını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Since their first emergence on the stage of history, the Armenians have always been in struggle with the dominant powers in the geographies they lived. Although they tried to become an independent state, they could not succeed. They generally tried to sustain their political existence by accepting the sovereignty of other states and having an autonomous structure. This dependent governance approach, which was started with the Medes, continued until the period of the Turkey Seljuk State. The Turkish-Armenian relations, which was started in military and political fields with the campaigns carried out in Anatolia by the Great Seljuk Empire with the purpose of exploration, reached its peak during the period of Turkey Seljuk State. The atmosphere of pressure and oppression against the Armenians created by the Persians, Roman Empire and Byzantine Empire, to which Armenians were ruled under, respectively, was replaced by the peace and tolerance during the period of Seljuks. They made various attempts to continue their existence by maintaining balanced relations with Turkey Seljuk State. As they managed to adapt very quickly when facing events and developments, they were able to get involved in a way in the occurring events. Because of this characteristic, Turkey Seljuk State adopted different policies on the Armenians. The Armenians were generally satisfied with the government of Turkey Seljuk State and they declared their loyalty.