Pazarlama ve pazarlama iletişiminde yöntem ve uygulamalar (Türk Hava Yolları örneği)
Methods and practices in marketing and marketing communication (he case of Turkish Airlines)
- Tez No: 554676
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Küreselleşme, iletişim teknolojisindeki gelişmeler, müşterilerin eğitim seviyelerinin artması gibi sebeplerle rekabet ortamında var olması zorlaşan işletmeler, geleneksel pazarlama yöntemlerinden ziyade modern pazarlama yöntemlerini tercih etmek zorunda kalmaktadır. Müşteri odaklı pazarlama anlayışının hayati önem taşıdığı bu çağda dijital platformlardaki pazarlama uygulamaları, müşteriyle birebir iletişim kurmaya imkân sağlaması bakımından olmazsa olmaz durumundadır. Dolayısıyla, sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan işletmeler, marka bilinirliği ve prestiji açısından daha başarılı bir konuma gelebilmektedir. Özellikle hizmet sektöründe, hizmet almaktan çok farklı bir deneyim yaşamanın daha önemli hâle gelmesiyle ön plana çıkan müşteri deneyimi yönetimi de bu başarıya etki etmektedir. Bunların yanı sıra; sponsorluklar, kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri, ünlü pazarlaması ve marka yerleştirme gibi yöntemler, profesyonellikle uygulanmaları durumunda dünya çapında bir tanınırlığa kapı aralamaktadır. Çalışmada, pazarlamaya ve pazarlama iletişimine dair kavramsal çerçeve çizildikten sonra ilgili yöntemlere değinilmiştir. Hayata geçirdiği pazarlama yöntemleriyle son on yılda küresel bir marka hâline gelen Türk Hava Yolları; bu başarısında rol oynayan pazarlama ve kurumsal iletişim uygulamalarıyla birlikte, örnek çalışma olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses which are trying to survive in the competitive environment have to prefer modern marketing methods rather than traditional ones because of the reasons such as globalization, advancements in communication technology, and the increase in the educational level of customers. Since the customer-oriented marketing approach carries vital importance in this century, marketing practices on digital platforms are essential in enabling one-to-one communication with customers. Therefore, businesses that use social media effectively can become more successful in terms of brand awareness and prestige. Especially in the service sector, customer experience management is also contributing to this success in the condition of having different experiences are given more importance than receiving services. Besides that, the methods such as sponsorships, corporate social responsibility activities, celebrity marketing, and brand placement lead to grow worldwide brand awareness if they are professionally implemented. This study, after conceptual framing of marketing and marketing communication, has referred to the related methods. Turkish Airlines, that has become a global brand in the last decade with its marketing methods has been examined as a case study with its marketing and communication practices which play a role in this success.