Armies as corporate agents: A new response to Lazar's 'responsibility dilemma'
Kurumsal failler olarak ordular: Lazar'ın 'sorumluluk ikilemi'ne yeni bir yanıt
  1. Tez No: 554690
  2. Yazar: DİLARA BOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WİLLİAM GİLES WRİNGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Adil Savaş Teorisi için 'Sorumluluk İkilemi' önemli bir konudur. Bu ikilem, sivillerin neden suçlanabilir olmasına rağmen ölümcül savunma zararlarından yükümlü olmadıklarını açıklanmasıyla ilgilidir. Bu tezde, orduları sorumluluk taşıyan kurumsal failler olarak tanıdığımızda bu ikilemin üstesinden gelebileceğimizi öneriyorum. Bu, neden orduların yükümlü olduğunu ve sivillerin neden yükümlü olmadığını açıklıyor. Ayrıca, yükümlülük ve sorumlu tutulabilirlik arasında bir ayrım olduğunu iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
The 'Responsibility Dilemma' is a significant issue for Just War Theory. The dilemma deals with the question of how to explain why non-combatants are not liable for lethal defensive harms despite being blameworthy. In this thesis, I suggest that we can overcome this dilemma by recognizing armies as corporate agents who bear liability. This explains why armies are liable, and why civilians are not. I also claim that there is a distinction between liability and blameworthiness.