İş performansı için dürüstlük ve tevazu analizi
Honesty and humilty analysis for work performance
  1. Tez No: 554689
  2. Yazar: CAHİT İNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, dürüstlük ve tevazunun çalışan performansı üzerindeki etkileri, belirli anketler ile test edilmiştir. İlgili çalışmada amaç, dürüstlük ve tevazunun etik anlayışa uygunluğuna rağmen, günümüz çalışanları üzerinde nasıl etkileri olduğunu araştırmak ve bu iki ahlaki özelliğin, iş performansı için olumlu ya da olumsuz etkileri olduğunu göstermektir. Araştırmalara göre dürüstlük ve tevazu ile çalışan kişilerin, iş performansları arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Bu verileri elde edebilmek için Türkiye'nin üç büyük şehrinde (İstanbul, Ankara ve İzmir), toplam 385 adet çalışana, belirli sorulardan oluşan bir anket uygulanmıştır. Literatürde sıkça belirtilen;“dürüstlük ve tevazu gibi erdemler iş performansını olumlu etkiler”düşüncesinin aksine, anket sonuçlarında dürüstlük ve tevazunun, iş performanslarında ve organizasyonlarda oluşturduğu olumsuz etkiler ispatlanmış, geleneksel anlayışın da değişime uğradığı görülmüştür. Aynı zamanda da bu çalışma, çalışanların etik ve ahlaki anlayışının, geçmişten günümüze kadar gelinen süreçte ne denli yozlaştığını da göstermiştir. Literatürün aksine sonuç alınan bu çalışmayı yorumlarken, günümüz insanlarının nitelikleri ile etik anlayışı değiştiren problemlerin dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of honesty and humility on employee performance have been tested with specific surveys. The purpose of this study is to investigate the effects of honesty and humility on the present-day employees in accordance with the ethical understanding, and to show that how these two moral features have positive or negative effects on business performance. According to the researches, the relations between honesty and humility and the work performance of the employees were determined. To obtain this data in three big cities of Turkey (Istanbul, Ankara and Izmir), running a total of 385 units were administered questionnaire consisting of specific questions. Interestingly, frequently mentioned in the literature; Contrary to the idea that“virtues such as honesty and modesty affect business performance positively”, the results of the survey have proved to be the negative effects of honesty and humility on business performances and organization, in addition to the change in the traditional understanding. At the same time, this study showed how changed the ethical and ethical understanding of some organizations or employee psychology have become from past to present. In contrast to many years of literature, when interpreting this study, it is recommended to take into consideration the problems that change the ethical and moral understanding of today's people.