Sanat yapıtlarında ölüm teması
Death in the art works
- Tez No: 554696
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
İlk çağlarda insan, ölümün gücüne inanmış ondan kaçılamayacağını yaşamın bütün yollarının ölüme açıldığını bilmiştir. Zamanla değişen yaşam şekillerine bağlı olarak insan, ölümle savaş halinde onu yenme çabası içine girmiştir. Ölüme çare bulamadığı, ölümden sonra ne olduğunu bilmesinin imkânsızlığıyla, ölümü doğa olaylarına atfettiği kutsallıkla birleştirip, toplumsal ritüele dönüştürmüştür. Ölümsüzlük arayışı, insanı yaratmaya, dönüştürmeye, türetmeye, simgeler oluşturmaya itmiştir. İnsanın yaratıcılığını körükleyen ölüm korkusu zamanla iktidarların elinde bir silaha dönüşmüştür. Ölüm korkusunun ve gücünün farkına varan iktidarlar, bu gücü tanrıların elinden alarak dünyanın geri dönülemez değişimini başlatmışlardır. Hırs, intikam ve ölümsüzlük peşinde koşan iktidarın eline öldürme hakkı geçince savaşlar, yıkımlar, toplu katliamlar, dönüştürmeler yaşamın amacına dönüşmüştür. Yaşamın asıl anlamını oluşturan ölüm unutulmuş, insanlar kendi hırslarını gerçekleştirmek isteyenlerin hizmetine girmiş ve onlar için ölmeye, öldürmeye başlamışlardır. Egemenleri yükseltmek ve ölümsüzleştirmek dışında hiçbir kıymeti olmayan bu ölümler insanı doğadan geri dönülemez bir şekilde koparmıştır. Kendiyle birlikte her şeyi tanınmaz bir anlamsızlığa sürükleyen insan neden ve niçin yaşadığını bilemeyen insanlar yığınına dönmüş, dünyada ölümü unutarak, unutturarak yaşamaya başlamıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte ölüm bir hastalığa dönüştürülmüştür. Bu tez kapsamında; ölümün yaşamı anlamlandıran, ona yön veren asıl parçası olduğu ama zamanla ölümsüzlük peşine düşen insanın ölümü nasıl dönüştürdüğü ve ölümden uzaklaştırdığı, ölümü hırs, intikam, güç silahı haline getirdiği, anlamsızlaştırdığı, aslında ölümün anlamsızlaşmasının yaşamın anlamsızlaşması anlamına geldiği üzerinde durularak, bu değişim dönüşümün sanat ve sanatçıya yansımları incelenecek. Sonuç olarak; insanı sürekli değişmeye iten, dönüştüren, arayışa sürükleyen ama iktidarların elinde bir silaha dönüştürülüp, parçalanarak anlamsızlaştırılan ölümün, yaşama yeniden kazandırılması ve ölümün en doğal haliyle yaşanılması gerektiği ve bunun önemine ulaşılacak.
Özet (Çeviri)
In the first ages, people believed that the power of death could not be avoided and that all the ways of life were opened to death. Depending on the life styles that change in time, man has attempted to defeat him in war of death. With the impossibility of finding a cure for death, the impossibility of knowing what happened after death, he combined death with the holiness he attributed to natural phenomena and transformed into a social ritual. The search for immortality has driven people to create, transform, derive, and create symbols. The fear of death that fueled the creativity of man has turned into a weapon in the hands of the rulers. Realizing the fear and the power of death, the rulers initiated this irreversible change of the world by taking the power out of the gods. When greed, revenge, and immortality go to the hands of power seeking power, wars, demolitions, mass killings, transformations have become the purpose of life. Death, which is the main meaning of life, has been forgotten, people have entered the service of those who want to realize their ambitions and they have started to die for them. These deaths, which have no value other than to elevate and immortalize the Sovereigns, have irreversibly severed the human nature. The person who has brought everything into an unrecognizable meaninglessness has returned to the mass of people who do not know why and why they have lived, and have begun to forget the world and forget the death. With the advancing technology, death has become a disease. In this thesis; it is emphasized that death is the real part of life, and that it is the real part of life that leads to it, but that the human being who is pursuing immortality transforms death from death; reflections on the artist to be examined. As a result; the death of people, constantly transforming, transforming, seeking, but the power of power in the hands of a weapon converted to the meaning of the death, meaning that the death of life, and the death of the most natural to be lived and the importance of this will be achieved.