Arap dili ve belâgatı açısından vâv edatının incelenmesi
Exami̇ni̇ng the veri̇fi̇cati̇on of the vâv i̇n the language of Arabi̇c language and li̇terature
- Tez No: 554697
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Vâv edatı Arapça'da en çok kullanılan ve birçok farklı işlevi olan bir edat olup Türkçe'ye de geçmiştir. Vâv edatının bu çok yönlü işlevinden dolayı, içinde bulunduğu kelime ve özellikle cümlenin yapısında hangi işlevde olduğu konusu kimi zaman ayırt edilmesi güç bir hal alabilmektedir. Vâv kelimenin yapısında asli, zaid ve hazif olması yönüyle kendine mahsus birtakım özellikler barındırmaktadır. Bazen kelimede asıl harf olur, bazen de karşımıza zaid harf olarak çıkmaktadır. Kimi zaman da kelimeden hazif olabilmektedir. Vâv edatının cümle içerisindeki fonksiyonları esas karmaşaya sebep olabilen konumunu arz etmektedir. Bu edat çoğu zaman atıf (bağlama) olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimi zaman da yeni bir cümlenin başlangıcını ifade etme, yemin ifade etme, ihtimal anlamı katması; birliktelik, te'kid (vurgu), durum (hal) vd. gibi birtakım kendine mahsus anlamları ifade etme göreviyle karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Waw is the most widely used in Arabic language and has many different functions. Also it is used in Turkish as conjunction. It has versatile functions. So it is difficult to sort out in which function it is used because of its situation in the phrase. It has some specific features in terms of being essential, additional and omited. Sometimes it becomes the essential letter in the word, sometimes it appears as additional. Sometimes the word can be omited. The functions of waw in the sentence sometimes can lead to a problem which we face to. We usually confronted it in functions such as expressing the beginning of a new sentence, expressing an oath, possiblity, sometimes confirmation, sometimes togetherness. Even it sometimes functions as an adverb of manner.