Çağdaş sanatta ölüm teması ve Damien Hirst'in yapıtlarına ölüm kavramı üzerinden çözümleyici bir yaklaşım
Theme of death in contemporary art and analytical approach to the works of Damien Hirst through concept of death
- Tez No: 568777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
“ÇağdaĢ Sanatta Ölüm Teması ve Damien Hirst„in Yapıtlarında Ölüm Kavramı Üzerinden Çözümleyici Bir YaklaĢım”konulu yüksek lisans tezinde, öncelikle ölüm kavramının sanattaki anlam içeriği üzerindeki etkileri dönemlere bağlı olarak incelenmiş, daha sonra da Kavramsal Sanat kapsamında Damien Hirst‟in ölüm temalı çalışmaları irdelenmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin amacı, önemi, veri toplama tekniği ve temel kavramlar açıklanarak araştırmanın yöntemine yer verilmiştir. İkinci bölümde, insan yaşamının özündeki en temel gerçeklik olarak bilinen ölüm kavramı, ölüme karşı duyulan bilinmezlik, yarattığı hiçlik duygusu, korku ve kaygılar üzerinden felsefi, dini yaklaşımlar çerçevesinde irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, ilk olarak ölüm kavramının en eski büyü ve ritüel kapsamındaki bakış açısına değinilmiş, göstergelerle çalışan, simgesel, kurmaca bir dünya yaratan Ortaçağ evren tasarımındaki salt öteki dünyayla ilgilenen ölüm imgeleri incelenmiştir. Rönesans‟ın öte dünyadan, bu dünyaya evrilen gözlerindeki ölüme bilimsel yaklaşımlarla gelişen yeni ifade biçimleri, Romantizmin, yalnızlık/hiçlik duygusuyla medeniyetten kaçarak doğaya sığınan ölümün diğer içselleşmiş yüzlerine değinilmiştir. Sembolizmin, kadın güzelliğin ardında gizlenen ölüm simgelerinden, Ekspresyonistlerin, ölümü en değerli şey olarak gören anarşist yaklaşımlarından, Dadacıların, saçma kavramından yola çıkarak ölümle dalga geçen üretimlerden, Kavramsal yönelişlerin getirdiği açılımlar doğrultusunda seçilmiş örneklerden yola çıkılarak ölüm temasıyla ilgili öz ve biçim dönüşümleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise biyografik çözümlemeye dayalı olarak sanatçı Damien Hirst‟ün yaşamı, yaratım süreçleri araştırılmış, farklı malzeme ve tekniklerle, ölüm kavramına getirdiği yeni bakış açısı, bireysel bir çıkış olarak incelenmiştir. Bu süreçte, Hirst yola çıktığı öncülde, grafiksel görüntüler karşısında oluşan güven sonucunda, ölümü gerçek olarak deneyimleyebileceğimizi ön görmektedir. Kasıtlı (Ağırlıklı) olarak provokatif sanat eserleriyle vanitaya, güzelliğe, ölüme, yeniden doğuĢa, tıp ve teknolojiye hitap eden Hirst, kendinden en çok ölüme yaklaĢım tarzıyla söz ettirmiştir. Hayvanların leşlerini formaldehit dolu tanklarda koruyarak ve bunları bir sanat galerisindeki cam vitrinlerde sergileyerek, bizi ölümün boşluğu, kesinliği, sessizliği ile yüz yüze getirmenin oldukça etkili bir yolunu sunmaktadır. Hirst, sinekleri ve kelebekleri yetiştirdiği topluluklarında ölüm temasını başka bir açıdan araştırmıştır. Çalışmalarını üretirken Hirst, çok farklı endüstriyel malzemeler kullanmış ve farklı disiplinlerden de yaralanmıştır. Tank serilerini oluştururken cam, boyalı paslanmaz, çelik, silikon, akriliğin, yanı sıra inek, buzağı, koyun, domuz, zebra, at gibi ölü hayvanlar veya karkasları sanat nesnesi olarak formaldehit çözeltisi içerisinde sunmuştur. Vanitaya yaptığı göndermelerle ürettiği kurukafa serilerinde, renkli boyalarlarla merkezkaç kuvvetinin oluşturduğu tasarımların yanı sıra elmaslarla bezenen kurukafalar ölüm ve yaşamın estetik yargılarını kullanarak irdelenen ölümü gözler önüne sermektedir. Aynı zamanda, vitrin serisi çalışmalarında kan, gövdelerinden ayrılmış hayvan başları, kelebekler, kurtçuklar, sinekler, kül tablaları, sigara paketleri, izmaritler, insan ve hayvan iskeletleri, masa, sandalye gibi nesne veya objelerle cam kafesler içerisinde ölüme dair, nasıl kurgular gerçekleştirdiğine tanıklık edilmiştir. Bu yaklaşımları sergilerken ana konu olan ölümü kimi zaman en çarpıcı haliyle doğrudan, kimi zamanda dolaylı olarak geleneksel sanat mantığından çok farklı şekillerde ifade etmiştir. Bu bağlamda, sanatçının izleyiciyi“şok etme”tekniklerine, ölüm üzerine geliştirdiği yorumlamalarına açıklayıcı bir bakış açısıyla yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the postgraduate thesis titled“The Death Theme in Contemporary Art and the Resolving Approach on the Concept of Death in Damien Hirst's Works”, firstly the effects of the concept of death on the meaning content in art are analyzed in terms of periods, and then within the context of Conceptual Art, Damien Hirst's work on the theme of death is scrutinized. The thesis consists of four chapters. In the first part, the aim, importance, data collection technique and basic concepts of the thesis are explained and the method of the research is included. In the second part, the concept of death, which is known as the most basic reality at the core of human life, is scrutinized within the framework of philosophical and religious approaches through the unknownness against death, the sense of nothingness it creates, fear and anxiety. In the third chapter, firstly the concept of death in the oldest spell and ritual point of view has beemn mentioned, the images of death dealing with the other world in medieval universe design, working with indicators and creating a symbolic, fictional world are examined. The new forms of expression developed by scientific approaches to the death in the eyes of the Renaissance that evolved from the hereafter to this world, other internalized faces of the death that took refuge in nature by escaping from civilization with the sense of loneliness / nothingness of Romanticism are mentioned. The essence and form transformations related to the theme of death are examined by basing on account the symbols of death hidden behind female beauty, the anarchist approaches of the Expressionists who regard death as the most variable, the nonsencial concept of the Dadaists, related to the theme of death from the productions that make fun of death, and the examples chosen according to the development brought by Conceptual orientations. In the fourth part, based on biographical analysis, the life of artist Damien Hirst, the creation processes is investigated, the new perspective on the concept of death is examined as an individual exit. Within that period, Hirst predicts that we can genuinely experience death as a result of trust that built upon images of death in a pictographic way. Although Hirst deals with provocative works of art, vanity, beauty, death, rebirth, medicine and technology, he is made noises within his approach to death. He offers an influential way of confronting us with the emptiness, preciseness and quietness of death, keeping animal carcasses in formaldehyde tanks and displaying them in a show glass in an art gallery. Hirst investigates the theme of death from a different viewpoint raising flies and butterflies in hives. When he produces his works of art, Hirst uses very different kinds of industrial materials, and he practices on different disciplines. Also; building his tank forms for creating a work of art, he uses rustproof glass, stainless steel, silicon and acrylic but also he uses cow, calf, sheep, pig, zebra and horse carcasses in a formaldehyde. Moreover; referring to vanity with his skull series, he reverses understanding of life and death designing skulls with diamonds and colorful dyes just like in a centrifugal force. Besides, in his show glass workings we witness extreme fictions of death seeing extreme works of art exhibited like butterflies, blood, worms, disembodied animal heads, flies; also ashtrays, cigarette boxes and ends, skeletons of animal and human body and other strange objects exhibited in glass tanks. When Hirst displays his approaches of death, he sometimes carries out a striking way and sometimes a non-conventional way of art. In this regard, this '' baggling people's mind '' techniques reveal his comments upon death in an explanatory viewpoint. Ġn this regard the he artist's comments on death in the context of techniques for“shocking”the audience are given.