Muhasebe ve hukuk meslek mensuplarının adli muhasebe ihtiyacına yönelik değerlendirmeleri- Sakarya ili örneği
Assessments of professional members of accounting and law for forensic accounting needs- sakarya province case
  1. Tez No: 554703
  2. Yazar: BEGÜM SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN AKYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Dünyada ve Türkiye'de yaşanan ekonomik ve finansal gelişmeler, iş yaşamındaki faaliyetlerin çeşitlenmesi, yabancı ülkelerle yapılan ticaretin hacminin artması, işletmelerin de yapısal değişimler yaşamalarına yol açmıştır. Tüm bu düzenlemeler oldukça kompleks bir yapıdadır ve denetim faaliyetlerini de zorunlu hale getirmektedir. Denetimde yaşanan aksamalar hile ve yolsuzlukları arttırmakta ve işletme ile ilişkili olan tüm tarafların işletmeye olan güvenini azaltmaktadır. Hileli uygulamaları önlemek için birçok tedbir alınmasına rağmen, hile ve yolsuzluklar ekonomik hayatta önemli kayıplara yol açmaktadır. Bu nedenle, işletmelerin birçoğu bu kaybı önleyebilmek için, denetimde yeni teknikler kullanmaktadırlar. Hile ve yolsuzluklarla ilgili anlaşmazlıkların hukuksal platforma yansıması neticesinde özellikle ekonomik kayıpların hesaplanmasında, uzman kişilerin desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple, her geçen gün adli muhasebecilere olan ihtiyaç daha önemli boyutlara ulaşmaktadır. Dünyada uygulama alanı bulan adli muhasebecilik mesleği 21. yüzyılın başlangıcı itibariyle Türkiye'de de gündeme gelmiştir. Adli muhasebeye yönelik teorik çalışmaları desteklemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, adli muhasebenin hile ve yolsuzluklarla mücadeledeki yerine değinilmiştir. Çalışmayı pratik anlamda desteklemek için ise çalışmanın son bölümünde, muhasebe ve hukuk meslek mensuplarının adli muhasebeye olan ihtiyaç noktasındaki algılarını ölçmek üzere bir anket uygulamasına yer verilmiştir. Araştırma, Sakarya ilinde faaliyet gösteren muhasebeci ve avukatları kapsamaktadır. Araştırma neticesinde her iki meslek grubu tarafından da adli muhasebenin bir ihtiyaç olarak görüldüğü sonucuna varılmıştır. Meslek mensupları ayrıca, adli muhasebe eğitiminin bir ihtiyaç olduğu yönünde görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Economic and financial developments in the world and Turkey, the diversification of activities in business, the increase in the volume of trade with foreign countries, have led enterprises to experience structural changes. All these arrangements are quite complex and make auditing activities mandatory. The disruptions in auditing increase fraud and corruption and reduce the trust of all parties involved in the enterprise. Although many measures have been taken to prevent fraudulent practices, fraud and corruption have led to significant losses in economic life. For this reason, many of the enterprises use new techniques in audit to prevent this loss. As a result of the disagreement on the legal platform of disputes about fraud and corruption, there is a need for expert support especially in the calculation of economic losses. For this reason, the need for forensic accountants is becoming more important. Forensic accountancy profession which finds application area in the world, has also become a hot topic in Turkey as of the beginning of the 21st century. In this study carried out to support the theoretical studies on forensic accounting, was mentioned the role of forensic accounting in combating fraud and corruption. In order to support the study in practical terms, in the last part of the study, a questionnaire was applied to measure the perceptions of accounting and legal professionals in the point of need for forensic accounting. The research covers accountants and lawyers in Sakarya. As a result of the research, it was concluded that forensic accounting was seen as a need by both occupational groups. Professionals also, stated that forensic accounting education is a need.