Sustainability of the strategic partnership between Turkey and Russia: A game theoretical analysis
Türkiye ve Rusya arasındaki stratejik ortaklığın sürdürülebilirliği: Oyun kuramı analizi
  1. Tez No: 554704
  2. Yazar: SELİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
SSCB'nin dağılmasından bu yana, Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi ilişkilerin gelişimi, son zamanlardaki yakın ilişkilerinin önünü açmıştır ve bu durum medyada ve akademik yayınlarda farklı kavramlar kullanılarak vurgulanmıştır. Bu kavramlar arasında, iki ülke arasındaki ilişkiyi tanımlamak için“stratejik ortaklık”kavramı daha sıklıkla kullanılmıştır. Stratejik ortaklığın bu popüler kullanımına rağmen, literatürde Türkiye ile Rusya arasındaki bu yeni işbirliği biçimini açıklamak adına stratejik ortaklık tanımı için bir fikir birliği yoktur. Bu nedenle, bu tez, stratejik ortaklığı Türkiye ile Rusya arasındaki mevcut karşılıklı bağımlılığın bir fonksiyonu olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu tez, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın sürdürülebilirliği hakkında iki hipotez önermekte ve oyun teorisini kullanarak bu hipotezleri test etmektedir. Tez bulgularına göre, iki ülke arasında yüksek bir çatışma beklenmemektedir ve bu durum kısa vadede ve orta vadede Türkiye ile Rusya arasındaki karşılıklı bağımlılığın sürdürülebilirliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the dissolution of the USSR, the development of political relations between Turkey and Russia have paved the way for their recent closer relations which have been highlighted by different labels or concepts both in the media and in scholarly publications. Among these concepts/labels, 'strategic partnership' was expressed more frequently to define the relationship between the two countries in newspapers and the academic literature. Despite the popular use of the strategic partnership, there is no consensus on its definition or a consistent frame to explain this new form of cooperation between Turkey and Russia in the literature. Thus, this thesis aims to examine the strategic partnership as a function of existing interdependence between Turkey and Russia. Moreover, this thesis proposes two hypotheses about the sustainability of the strategic partnership between the two countries and tests the hypothesis by using the game theory. According to findings of thesis, no higher conflict would be expected between two countries which in turn would further highlight the sustainability of the interdependence between Turkey and Russia in the short and mid-term.