Moral enhancement: The case of oxytocin
Ahlaki iyileştirme: Oksitosin örneği
- Tez No: 554708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ISTVAN ALBERT ARANYOSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Biyomedikal ahlakî iyileştirme, normal, sağlıklı insanların ahlakî kapasitelerini artırmak için yapılan biyomedikal müdahalelerdir. Bu tezde bu tip müdahalelerde oksitosin hormonu kullanımı ve bu müdahalelere ivedi bir ihtiyaç olup olmadığı sorgulanmaktadır. Ahlakî iyileştirme tezini savunanlar, bu müdahalelerin küresel sorunları çözmek için acil bir ihtiyaç olduğu konusunda ısrar ederler. Fakat, bu tezde biyomedikal ahlakî iyileştirmeye acil bir ihtiyacın olmadığı, aksine ihtiyacımız olan şeyin bu küresel sorunlara yönelik bilgi ve farkındalığı artırmak olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Biomedical moral enhancement is the interventions to improve normal, healthy human beings' moral capacities via biomedical methods. In this paper oxytocin use in these interventions and whether they are urgent are questioned. The defenders of moral enhancement insist that there is an urgent for biomedical moral enhancement because of the global problems. However, it is emphasized in this paper that there is not an urgent need for biomedical enhancement; rather there is a need for improvement people's knowledge and awareness on these global problems.