Sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl değerlerine ilişkin görüşleri
Primary school teachers' views on 21st century values
  1. Tez No: 1003697
  2. Yazar: MERİÇ BARIŞ ÇOBANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl değerlerine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Çalışmada öğretmenlerin değerlere verdikleri önemin sıraları belirlenmiş, öğretim programlarının değerler eğitimindeki yeterlilikleri değerlendirilmiş ve velilerin, teknoloji kullanımının ve arkadaş çevresinin öğrencilerin değer gelişimine etkileri ortaya konmuştur. Ayrıca, sınıf öğretmenlerinin değerler eğitiminde yürüttükleri uygulamalar ve bu konudaki önerileri incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Tekirdağ ilinde 16 ilkokulda görev yapan 46 sınıf öğretmeniyle yüz yüze yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Veriler tablolaştırılmış, frekans ve yüzdeler hesaplanmış, ayrıca öğretmen görüşlerinden doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenleri öğrencilerde en çok“saygı”,“adalet”,“ahlak”ve“empati”değerlerini ön plana çıkarmışlardır. Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri öğretim programlarının değerler eğitimi açısından yetersiz olduğu, Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler programlarının ise görece olarak daha yeterli bulunduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin değer kazanımında en etkili unsurun aile olduğu, teknolojinin çoğunlukla olumsuz etkilere sahip bulunduğu ve arkadaş çevresinin özellikle üst sınıf düzeylerinde güçlü bir etki yarattığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin drama, hikâye anlatımı, grup çalışmaları gibi etkinliklerle değerler eğitimini desteklemeye çalıştıkları anlaşılmıştır. v Sonuç olarak, sınıf öğretmenleri değerler eğitiminin öğrencilerin sosyal, duygusal ve ahlaki gelişiminde kritik bir rol oynadığı görüşündedir. Çalışmada ulaşılan sonuçların, öğretim programlarının geliştirilmesine, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine ve velilerin farkındalıklarının artırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the opinions of classroom teachers regarding 21st-century values. In this context, the priority order of the values emphasized by teachers was examined, the effectiveness of the curriculum in values education was evaluated, and the influences of parents, technology use and peer groups on students' value development were analyzed. Furthermore, the practices carried out by classroom teachers in relation to values education and their suggestions were explored. The study was designed as a case study, one of the qualitative research methods. Data were collected through a semi-structured interview form applied face-to-face with 46 classroom teachers working in 16 primary schools in the province of Tekirdağ. The data were tabulated, frequencies and percentages were calculated, and direct quotations from teachers were included to support the findings. The results revealed that classroom teachers primarily emphasized the values of“respect”,“justice”,“morality”and“empathy”. While the Turkish, Mathematics and Science curricula were generally considered inadequate in terms of values education, the Life Studies and Social Studies curricula were found to be relatively more sufficient. Teachers reported that parents are the most influential factor in children's acquisition of values, that technology generally has negative effects, and that peer groups become increasingly influential, especially at higher grade levels. Teachers also stated that they employed activities such as drama, storytelling and group work to support values education. vii In conclusion, classroom teachers highlighted the critical role of values education in students' social, emotional and moral development. The findings of this study are expected to contribute to the improvement of curricula, the professional development of teachers and the enhancement of parents' awareness regarding values education.