Akarsularda akımların stokastik özellikleri ve akım serilerinin istatistiksel modellemesi
Stochastic characteristic of flows in river and statistical modelling of flow series
- Tez No: 55471
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AKARSULARDA AKIMLARIN STOKASTİK ÖZELLİKLERİ VE AKIM SERİLERİNİN İSTATİSTİKSEL MODELLEMESİ M. Yaşar SEPETÇİO?LU Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 1995,Sayfa:107 Akımların stokastik özelliklerinin belirlenmesi ve istatistiksel modellenmesi, su kaynaklan sistemlerinin sağlıklı planlanması ve özellikle risklerin tanımlanmasında büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, akarsularda akım serilerinin stokastik özellikleri ve istatistiksel modellemesi genel olarak incelenmekte ve irdelenmektedir, özellikle periyodik oto- regresif Markov süreçleri üzerinde durulmuş ve bir akarsu havzasında, bir ve birden fazla akım istasyonu için Thomas-Fiering Modeli uygulanarak istenilen uzunlukta sentetik seriler türetilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : İstatistiksel hidroloji, stokastik hidroloji, sentetik seri, istatistiksel model teorisi, Thomas-Fiering modeli, Markov modelleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis STOCHASTIC CHARECTERISTIC OF FLOWS IN RIVER AND STATISTICAL MODELLING OF FLOW SERIES M. Yaşar SEPETÇİO?LU Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering 1995,Pages:107 Determination of stochastic properties and statistical modelling of flow series have great significance in relaible planning of water resources systems, especially for a meaningful definition of risks. In this study, stochastic properties and statistical modelling of flow series in general have been examined and discussed. In particular, periodic auto-regressive Markov processes have been stressed, and Thomas-Fiering Model has been used in modelling the flows measured at a single station and more than one station in a selected river basin. KEY WORDS : Statistical hydrology, stochastic characteristic, create syntetic series, statistical model theory, modelling of montly flow