Harran Ovasında sulama sulama koşullarında pamuk yetiştiriciliğinde yapılan bakım işlemlerine yönelik işletme değerlerinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 55470
  2. Yazar: CEVDET SAĞLAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. ETHEM GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASVNDA SUT.U KOŞUIJARDA PAMUK YETİŞTİRİCİLİ?İNDE YAPILAN SAKÎM BAKIM İŞLEMLERİNE YÖNET JK İŞLETME DE?ERLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTİRMA Cevdet SA?LAM Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı 1996,Pase:65 Bu araştırma Harran Ovası'nda pamuk tarımında yapılan bakım çalışmalarının belirlenmesine yöneliktir Pamuk yetiştiriciliği yapan beş işletme ele alınıp uygulanan bakım alet ve makinalannın yöre şartlanndaki uygunlukları ortaya konmaya calıstfmıstır. > > * Bakım çalışmaları (ekim öncesi ve çıkış sonrası ilaçlama, seyreltme, çapalama) ve hasat işlemi; kesek miktarları, yabana ot miktarları, pamuk verimi, çalışma.süreleri ve iş basanları, işgücü ihtiyaçları ve giderler yönünden incelenmiştir. Ele alman işletmelerde: el çapası + hayvan çapası, yılan dili + döner çapadan oluşan traktör çapası, el çapası ve hayvan çapası işlemleri bakım çalışmaları olarak belirlenmiştir. İşletmeler arasında ekim. öncesi ve çıkış sonrası ilaçlamalar, seyreltme, yabana ot miktarları yönünden önemli bir farklılık bulunmamıştır. Kesek büyüklükleri ve pamuk verimlerinde işletmeler arasında önemli farklılık görülmüştür. vStandart parsel için hesaplanan toplam çalışma zamanları, ÎÇh, HÇh ve TCh olarak en düşükten en büyük değere doğru sırasıyla; 268 10 - 566 48, 3.80 - 11.40, 0 98 - 6 06 h/ha bulunmuştur. İşletmelere göre iş yapma giderleri ise, 6 357 940 - 12 209 905 TL/ha arasında deâisim göstermiştir TV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH on THE DETERMINING CWJWATION TECHNIQUES on COTTON GROWING in IRRIGATED CONDITIONS of HARRAN PI LAIN Cevdet SA?LAM Harcan University Graduate School of Natural And Appplied Science Department of Agricultural Machines 1996, Page: 65 This study was conducted to determine the cultivation techniques applied in cotton production in Harran Plain Tt was studied that the agricultural tools and machines are useed or not in five farms. The hand hoe, horse hoe,“yılan dili”(similar cultivator), rolling hoe were determined as ailtivation tools and machines in the farms. Also it was studied the work timing, working accomplishment, and work- duty need of tools and machines in harvest, cotton yield and expendimre. The farms were not significantly different in preemergence and postemergence plant protection, singling, and weeding. There were significantly differencies among the farms in clod greatness an cotton yield. Total working times calculated for.standart parsel were changed between 268 10 - 566.48, 3 80 -11.40, 0.98 - 6 06 for ÎCh, HÇh, and TCh, respectively. Effective work accomplishments calculated for horse hoe, yilan dil, rolling hoe, and sprayer were 0 24, 0.45, 0 42, and 1.09 ha/h, respectively. Tractor tool and machines must be more commonly use in cotton growing to decrese the costsand hand - work duty.