Harran Ovası koşullarında iskenderiye üçgülü (trifolium alexandrium L.)'nde farklı ekim zamanlarının verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 55472
  2. Yazar: NÜSRET SEYHANLIGİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUNUS ŞILBIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
.Oç* ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI KOŞULLARINDA İSKENDERİYE ÜÇGÜLÜ (Trifoluınt alexandrimn L.)'NDE FARKLI EKİM ZAMANLARININ VERİM VE VERİM UNSURLARINA ETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Nusret ŞEYHANLIGİL Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1995, Sayfa: 37 Bu araştırma 1993-1994 yılında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Alanında yürütülmüştür. Araştırmada taban koşullarında İskenderiye üçgülü'nün en uygun ekim zamanının tesbiti amaçlanmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Yedi ekim zamanı ( 15 ekim, 1 kasım, 15 kasım, 1 aralık, 1 mart, 15 mart, 1 nisan) denenmiştir. Araştırmada bitki boyu, yaş ot verimi, kuru ot verimi, kuru otta yaprak oram gibi özellikler incelenmiş ve en yüksek bitkiboyu 74,333 cm, en yüksek yaş ot verimi 3067.0 kg/da ile 1. ekim zamanında (15 ekim) elde edilmiştir. En yüksek kuru otta yaprak oram % 52.900 ile 5. ekim zamanında ( 1 mart) elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Harran Ovası, Ekim zamanı, İskenderiye Uçgülü, yaş ve kuru ot verimi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE EFFECST OF DIFFERENT SOWING DATE TO YIELD AND YIELD COMPONENTS OF BERSEEM CLOVER (Trifolinm aiexandrlum L.) ON THE CONDITIONS OF HARRAN PLAIN Nusret ŞEYHANLIGİL Harran University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1995, Page: 37 This study was conducted on the Experimental area of Agriculture Faculty of Haran University. The aim of study, is to determine the most suitable sowing date Beersem clover. It was designed as randomized blocks with three replications. In study, it was tested seven sowing dates (15 October, 1 Nowember, 15 Nowember, 1 December, 1 March, 15 march, and 1 Apil). In study, it was exmined some characters such as plant height, green and dry herbage yield, and leaf ratio in dry herbage. It was obtained the highest plant height (7433 cm), the highest green herbage yield (3067.0 kg/da) from first sowing date ( 15 October). The highest leaf ratio in dry harbage (% 52.900) from five sowing date (1 march). KEY WORDS: Harran plain, Sowing date, Berseem clover, green and dry herbage yield.