Türkiye'de iç göçün kentleşme üzerine etkisi: Çerkezköy örneği
Urbanization effects of internal migration in Turkey: The case of Çerkezköy
- Tez No: 554710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Globelleşen dünyada var olan değişim süreci ülkemizde de gerçekleşmektedir. Bu çerçevede özellikle 1950'lerden sonra hız kazanan kentleşme süreci, gelişmiş ülkelerde meydana gelen sanayileşme eksenli etkilerin aksine bireylerin; işsizlik, can güvenliği, aile ve köy içi anlaşmazlıklar, iklim şartları, sağlık nedenleri, eğitim durumu vb. pek çok nedenle yaşadıkları yerleri terk etmesi sonucu ortaya çıkan göç hareketlerine dayanmaktadır. Ülkemizde göç yoluyla kente gelen bireyler yeni yerleştikleri kentlerde ve kentlileşme süreci içerisinde belli başlı bir takım sorunlar yaşamaktadırlar. Özellikle bir anda içinde bulundukları ortamı değiştiren bireylerin kırsal bölgelerdeki mevcut sorunlardan ziyade, daha zor ve farklı sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunları ele aldığımızda; kırsal kesimden kente göç sebebiyle yaşanan ekonomik, siyasi ve kültürel değişim ve gelişmeler neticesinde toplumsal yapı içerisinde sınıflaşmaya sebep olmaktadır. Öyle ki kentte yaşayan kentsoylular ile kente gelen köylüler arasında ekonomik ve sosyal alanda adaletsizliklere neden olmaktadır. Kırdan kente göç esnasında bireylerin karşılaştıkları sorunlardan başka kentlere yönelik göç hareketliliği kentlerin fiziki yapısında da birtakım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle gecekondulaşma ve altyapı sorunları en başlıcalarıdır. Diğer sorunlar ise Çevre sorunları, Çarpık kentleşme, Konut ve Toprak sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı Dünyada ve Türkiye' de göç ve kentleşmenin genel özelliklerini tespit etmek, Göç olgusu, kent ve kentleşmenin tanım ve tarihsel gelişim sürecini ele almaktır. Göç hareketliliği neticesinde gerçekleşen kentleşme olgusunu sosyo-ekonomik açıdan nasıl etkilendiğini, sebep sonuç çerçevesinde ele almaktır. Türkiye' de göç olgusunun nedenleri ve göç hareketliliği sonucunda ortaya çıkan sorunlar ele alınmıştır Son bölümde ise Çerkezköy' e gerçekleşen iç göçün nedenleri, sonuçları ve kentleşme üzerine etkisini belirlemeye yönelik bir saha araştırması yapılarak, tablolar ve grafikler yardımıyla yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The change process in the globelizing world is also taking place in our country. In this context, the urbanization process, which gained momentum especially after 1950s, contrary to the effects of industrialization in developed countries; unemployment, life safety, family and village disputes, climatic conditions, health reasons, educational status, etc. It is based on the migration movements resulting from leaving the places where they live for many reasons. Individuals who come to the city through migration in our country have certain problems in their newly settled cities and in the process of urbanization. In particular, individuals who suddenly change their environment are faced with more difficult and different problems than the existing problems in rural areas. When we address these problems; as a result of economic, political and cultural changes and developments experienced due to migration from rural areas to the city, it causes classifications within the social structure. In fact, it causes economic and social injustices between the urban inhabitants and the villagers who come to the city. In addition to the problems faced by individuals during rural to urban migration, migration mobility towards cities also presents some problems in the physical structure of cities. Especially, shanty housing and infrastructure problems are the most important. Other problems are Environmental problems, Distorted urbanization, Housing and Soil problem. The aim of this work in the world and Turkey to determine the general characteristics of migration and urbanization, migration phenomenon, is to deal with the definition and historical development of cities and urbanization. The aim of this course is to examine how urbanization phenomenon which is realized as a result of migration mobility is affected from socio-economic aspect within the framework of cause and effect. In Turkey the reasons for migration and mobility issues that arise as a result of migration is discussed. In the last section, a field study was conducted to determine the causes, consequences and effects of the internal migration to Çerkezköy and comments were made with the help of tables and graphs.